Irina Aldea
în Tenis
09/10/2018, 13:24
Monica Niculescu s-a calificat în optimile de finală la Hong Kong! Irina Begu şi Sorana Cîrstea continuă seria înfrângerilor GALERIE FOTO
Monica Niculescu s-a calificat în optimile de finală la Hong Kong! Irina Begu continuă seria înfrângerilor

Monica Niculescu s-a calificat în optimile de finală la Hong Kong. Monica Niculescu, locul 87 WTA, a obţinut calificarea în optimile de finală ale turneului de la Hong Kong, de categorie Internaţional, după ce a învins-o pe tunisianca Ons Jabeur, locul 100 WTA, scor 4-6, 7-6(0), 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 40 de minute.

UPDATE / Sorana Cîrstea a fost şi ea învinsă de ocupanta locului 158, Jil Teichmann, scor 4-6, 2-6, la capătul unui meci care a durat o oră şi 17 minute de joc. Sorana a acumulat doar două victorii în ultimele 7 meciuri.

Chiar dacă şi-a cedat serviciul în debutul partidei, Monica a revenit destul de repede în prima manşă, dar adversara sa a câştigat până la urmă primul set jucând mai bine în momentele importante. Setul secund a fost unul cu probleme de ambele părţi, mai ales la serviciu Fiecare jucătoare a reușit patru break-uri, iar Jabeur a servit de două ori pentru a încheia meciul, însă Monica a reușit să revină și să se impună pe serviciul tunisiencei. Setul a mers în tiebreak, unde Monica s-a descurcat perfect și s-a impus cu 7-0. În decisiv, sportiva din Slatina a ajuns să servească pentru câștigarea meciului la scorul de 5-2, după ce a reușit trei break-uri, însă tunisianca a făcut rebreak și și-a făcut serviciul, scorul devenind 5-4. Niculescu nu a mai ratat de această dază și a închis meciul, scor 6-4.

Monica Niculescu e în optimile de finală la Hong Kong

În turul următor, Niculescu o va întâlni pe australianca Daria Gavrilova, locul 34 WTA, care a trecut în primul tur de Zarina Diyas, scor 3-6, 7-5, 6-1. Pentru calificarea în optimile de finală la Hong Kong, Monica și-a asigurat un premiu în valoare de 7.195 de dolari și 30 de puncte în clasamentul WTA. Monica va evolua şi în proba de dublu, acolo unde face echipă cu americanca Jennifer Brady. În primul tur vor întâlni echipa formată din Rosolska şi Spears.

De partea cealaltă, Irina Begu nu se regăseşte nicicum, chiar dacă a făcut schimbări drastice în echipă. Sportiva noastră a fost învinsă în primul tur la turneul de categorie Internaţional de la Tianjin, China, scor 5-7, 3-6, la capătul unui meci care a durat o oră şi 42 de minute de joc. Totuşi, Irina rămâne cu proba de dublu, acolo unde este campioana en-titre, alături de Sara Errani. La ediţia din acest an, ea va face echipă cu cehoaica Barbora Krejcikova şi le vor întâlni în turul inaugural pe Han şi Jurak.