Sporturi

Montpellier a câştigat Liga Campionilor la handbal masculin! Echipele franceze au dominat competiția. Video

Autor: Traian Terzian | 27.05.2018 | 22:01
Echipa franceză Montpellier HB a câștigat pentru a doua oară în istorie a Liga Campionilor la handbal masculin

Echipa franceză Montpellier HB a câştigat, duminică, Liga Campionilor la handbal masculin, la Turneul Final Four de la Koln, după ce a învins în finala competiţiei o altă formație din Franța, HBC Nantes, cu scorul de 32-26 (16-13).

Tot duminică, medalia de bronz a Ligii Campionilor a revenit echipei franceze PSG Handball, care a învins, în finala mică a competiției, cu scorul de 29-28 (14-15), formația macedoneană HC Vardar, câștigătoarea de anul trecut.

Montpellier a câştigat Liga Campionilor la handbal masculin

Conform site-ului echipei Montpellier HB, formația franceză a câștigat pentru a doua oară în istorie trofeul Ligii Campionilor, după ce s-a mai impus în 2003. Cel mai bun jucător al finalei a fost desemnat argentinianul Diego Simonet.

În prima semifinală a F4, HBC Nantes a învins pe PSG Handball, cu 32-28 (17-14). A doua semifinală a avut-o câştigătoare pe Montpellier HB, cu deţinătoarea trofeului, HC Vardar, scor 28-27 (14-11).

În sezonul 2017-2018 al Ligii Campionilor la handbal masculin a participat şi campioana României, Dinamo Bucureşti, care nu a trecut însă de faza grupelor, având un bilanţ de o victorie şi nouă înfrângeri (2 puncte, locul 6 în grupa C).

În 2017, trofeul a fost cucerit de HC Vardar, care a învins PSG Handball, cu 24-23 (11-12), în finala F4 de la Koln.