Moți, gol și eliminare în Levski – Ludogoreț. Video. Un fan a sărit să-l bată pe român, dar a spart banca de rezerve!

Alin Miu
în Fotbal international
14/04/2019, 21:34
Moți, gol și eliminare în Levski - Ludogoreț

Ludogoreț a câștigat derby-ul cu Levski Sofia, contând pentru etapa cu numărul 29 din campionatul Bulgariei. Liderul clasamentului s-a impus cu 2-0, ambele goluri fiind marcate de fotbaliști români, Claudiu Keșeru și Cosmin Moți. De altfel, grație reușitei din prima repriză, Claudiu Keșeru a ajuns la 100 de goluri marcate pentru Ludogoreț

Moți, gol și eliminare în Levski – Ludogoreț

Keșeru a deschis scorul în minutul 38, iar până în minutul 80 nu s-a mai întâmplat nimic. A venit o lovitură de la 11 metri pentru Ludogoreț în minutul 80, fază în urma căreia gazdele au rămas și în zece jucători. Cosmin Moți a transformat cu siguranță penalty-ul. Patru minute mai târziu, într-un moment în care partida era întreruptă de furia fanilor lui Levski, Moți a fost surprins de arbitru făcându-le semn suporterilor adverși să facă liniște. Centralul partidei a considerat că fundașul român instigă și i-a arătat acestuia al doilea cartonaș galben. Moți a părăsit terenul sub scuturile jandarmilor, pentru a nu fi lovit cu obiectele aruncate din tribună de fanii gazdelor. VIDEO cu fazele AICI

La finalul meciului, suporterii lui Levski nu și-au mai stăpânit deloc furia, considerând că echipa lor a pierdut din cauza arbitrilor. Unul dintre fani a încercat să intre pe teren, din cauza gestului lui Moți, sărind pe banca de rezerve, pe care a rupt-o însă și a ajuns direct în mâinile jandarmilor.

Gestul pentru care Cosmin Moti a vazut cel de-al doilea cartonas galben si a fost eliminat

Luodogreț are 67 de puncte, cu trei peste ȚSKA Sofia, ocupanta locului 2. În urma acestui rezultat, Levski Sofia a ieșit complet din lupta pentru titlu, rămânând cu 58 de puncte. Chiar și așa, Levski e sigură de locul 3, care îi va permite prezența în preliminariile Europa League în următorul sezon. Clubul a semnat de curând un parteneriat de exclusivitate la transferuri cu impresarul Ioan Becali.