Motivul pentru care Julio Baptista nu joacă la CFR Cluj! Brazilianul a spus tot: “Am vorbit cu antrenorul!”

21.10.2018 | 18:40
Motivul pentru care Julio Baptista nu joaca la CFR Cluj Brazilianul a spus tot Am vorbit cu antrenorul

Julio Baptista a dezvăluit motivul pentru care Antonio Conceicao nu îl bagă să joace în meciurile pe care CFR Cluj le are în Liga 1 Betano. Brazilianul care a trecut pe la Real Madrid, Arsenal şi AS Roma susţine că nu are probleme, deşi a făcut o pauză de 6 luni, dar că nu poate să îşi dea seama dacă este 100% pregătit pentru că nu i s-au dat şanse.

“Sunt bine, nu am probleme. Singura problemă, atunci când faci pauză de 6 luni, un an, e că trebuie să urmezi o procedură înainte de a începe din nou să joci, iar eu cred că am făcut asta, o lună e suficient pentru ca să fii în condiția fizică bună, dar pentru a fi în condiții și mai bune, ai nevoie să joci. Dacă nu joci, e greu. După acea pregătire, m-am antrenat zilnic, nu am pierdut nicio ședință de pregătire aici, sunt pregătit acum. Asta e ideea, nu poți juca 90 de minute dacă nu intri mai întâi pe parcurs, poate 45 de minute. Ăsta e începutul, joci 40 de minute, îți reintri în ritm, apoi alt joc 40 de minute și apoi altul, 60 de minute, 70 de minute și tot așa. Am jucat acum două săptămâni 80 de minute, am alergat”, a spus Baptista la o emisiune de sport.

Julio Baptista, despre motivul pentru care nu joacă la CFR Cluj

Internaţionalul brazilian susţine că a discutat cu Antonio Conceicao în momentul în care portughezul a semnat contractul cu CFR Cluj, dar faptul că echipa nu a avut evoluţii bune la început l-au făcut pe antrenorul din “Gruia” să nu-i acorde foarte multe şanse să evolueze în tricoul campioanei României.

Julio Baptista într-un meci jucat de CFR Cluj. Motivul pentru care brazilianul nu primeşte şanse de la Conceicao

“Poate că e alegerea lui, nu știu. Am vorbit de la început cu el, abia venise la echipă, nu apucase să lucreze cu echipa prea mult, iar echipa nu avea rezultatele pe care și le dorea. Iar asta îi dădea bătăi de cap să mă bage în jocuri. Asta cred. Pentru cei care nu joacă, e dificil. Dacă nici nu ești în lot, e și mai rău. Îmi place ca oamenii să vorbească despre mine, dar atunci când joc. Ei vorbesc, dar eu nu joc. Am jucat 20 de minute în Europa League, eram conduși cu 0-2, nu știu dacă am jucat bine, am intrat în joc, dar echipa a marcat două goluri când am intrat. Dar am jucat doar 20 de minute. Nu poți avea un răspuns bun când joci numai 20 de minute”, a explicat Baptista.