Adrian Baciu
în Champions League
26/11/2019, 22:59
Jose Mourinho, start de coșmar pe banca lui Tottenham în Champions League. De 17 ani o echipă antrenată de ”The Special One” nu a mai încasat două goluri în primele 20 de minute

După spectaculosul debut din Premier League pe banca lui Tottenham, succes 3-2 pe terenul lui West Ham, Jose Mourinho a avut un start de meci modest pe banca finalistei UEFA Champions League în grupele acestei competiții. La Londra, Spurs a primit două goluri în numai 19 minute din partea grecilor de la Olympiacos. Prin această contra-performanță, ”The Special One” bifează o bornă negativă în carieră.

Jose Mourinho, start de coșmar pe banca lui Tottenham în Champions League

Echipele antrenate de Jose Mourinho, fie că vorbim de cele din Italia, Spania sau Anglia, s-au remarcat printr-o defensivă de fier. Alături de Tottenham, lucrurile sunt ceva mai complicate pentru lusitan. Echipa sa a încasat deja două goluri în campionat cu West Ham, iar în Liga Campionilor alte două de la Olympiacos în primele 19 minute. Conform statisticilor, o echipă pregătiră de Mourinho nu a mai primit două goluri în primele 20 de minute din anul 2002.

Pe 27 februarie 2002, FC Porto, cu Jose Mourinho pe bancă, era învinsă acasă, scor 1-2, de Real Madrid. Santiago Solari (7) și Ivan Helguera (20) au marcat atunci pentru ”galacatici”. De atunci până în prezent, echipele lui Jose Mourinho (Porto, Chelsea, Inter, Real Madrid, Manchester United) nu au mai încasat niciodată două goluri în primele 20 de minute ale unui meci de Champions League.

Tottenham, recunoscută pentru apărarea modestă

De la startul sezonului 2017-2018 până în prezent, Tottenham este echipa cu cele mai multe goluri încasate în UEFA Champions League: 37. Marți, cu Olympiacos, londonezii au încasat golurile cu numărul 36 și 37. După primirea celor două goluri, Jose Mourinho a făcut și prima schimbare: Eriksen în locul închizătorului Dier.