Chelsea FC este fără discuţii cea mai puternică echipă din Grupa E. Londonezii sînt antrenaţi de cel mai cunoscut manager al momentului, Jose Mourinho....
29.08.2013 | 18:26
Etoo vine la Bucuresti

În ultimii ani, de când Chelsea a fost preluată de miliardarul rus Roman Abramovici, multe trofee au intrat în palmaresul echipei londoneze. Acest lucru vine ca urmare a investiţiilor făcute de către Abramovici în infrastructura stadionului şi în conducerea clubului şi în jucători, transformând „albaştrii” într-una din echipele de top din Europa.

Englezii s-au calificat în Liga Campionilor după ce au terminat sezonul trecut pe locul 3 în Premier League, loc care i-a dus direct în grupe.

Chelsea este deţinătoarea Ligii Europei, britanicii cîştigînd trofeul după o finală cîştigată dramatic cu Benfica, printr-un gol marcat în minutul 93. Scorul final a fost 2-1 pentru viitoarea adversară a Stelei, marcatori Torres şi Ivanovici, respectiv Cardozo. Cu doar un an în urmă londonezii reuşeau o mare surpriză prin cîştigarea Ligii Campionilor într-o finală cu Bayern Munchen. Chelsea a cîştigat trofeul la penaty-uri, după ce la finalul celor 90 de minute scorul a fost egal, 1-1.

Sezonul trecut în drumul spre trofeul Ligii Europa Chelsea a eliminat Steaua în optimi, după ce la Bucureşti au pierdut cu 1-0, londonezii au cîştigat în Anglia cu 3-1.

Chelsea FC
Anul
înfiinţării: 1905
Culori: alb-albastru
Poreclă: “Albaştrii”
Stadion: Stamford Bridge (42.055 locuri)
Manager: Jose Mourinho
Vedete: Samuel Eto’o, Juan Mata, Oscar, David Luiz, Willian, Ramires, Petr Cech
Palmares:  Liga Campionilor (2012), Liga Europa (2013), Supercupa Europei (1998), Cupa Cupelor UEFA 2 (1971, 1998), Premier League 4 (1955, 2005, 2006, 2010),  Cupa Angliei 7 (1970, 1997, 2000, 2007, 2009, 2010, 2012), Cupa Ligii 4 (1965, 1998, 2005, 2007), Supercupa Angliei 4 (1955, 2000, 2005, 2009)