România va avea în curând, într-unul dintre cele mai mari orașe ale sale, o fabrică unică pentru zona de est a Europei. Aici se va produce un material foarte important pentru viitorul omenirii.
În ultimii ani, cele mai importante state ale lumii au optat tot mai mult către produsele biodegradabile. Poluarea este la un nivel uriaș, astfel că s-au implementat o serie de directive inclusiv de la nivelul Uniunii Europene.
Într-un mare municipiu din România va apărea o fabrică de hârtie cerată destinată ambalării produselor alimentare. Compania Exonia, producător de ambalaje biodegradabile din hârtie, a investit 1,5 milioane de euro în deschiderea acestei unități. Este situată în municipiul Iași.
”Deschiderea acestei fabrici reprezintă un moment important pentru România şi pentru întreaga regiune a Europei de Est. Hârtia cerată, fabricată exclusiv din materii prime de origine vegetală, este un produs complet biodegradabil, care se încadrează perfect în strategia Uniunii Europene de a reduce impactul plasticului asupra mediului.
Ambalarea produselor alimentare în hârtie cerată este sigură pentru consumatori, dar şi pentru planetă, oferind comercianţilor din România, statele UE dar şi din SUA, o soluţie eficientă şi ecologică care va fi apreciată de consumatori”, spune Nadia Stoian, director operațional al fabricii Exonia.
Hârtia cerată va fi produsă de Exonia pe platforma industrială din Iași. Vorbim de un produs al viitorului. Este inovator și conceput special pentru ambalarea unei game variate de alimente precum: burgeri, șaorma, mezeluri și prăjituri.
Caracteristica principală a acestui produs este capacitatea de a se degrada complet în natură. În comparație cu elementele de plastic, hârtia cerată nu lasă urme dăunătoare mediului înconjurător.
Grație produselor Exonia, România se aliniază perfect cu directivele recente ale Uniunii Europene privind combaterea poluării cu plastic. Hârtia cerată BIOLIN reprezintă un exemplu concret al tranziției către soluții de ambalare sustenabile, în conformitate cu normele europene.
Compania Exonia a fost fondată în anii 2000 de antreprenorul Tiberiu Stoian. Grupul derulează afaceri cu activități diverse. Producția de materiale biodegradabile este doar o parte din obiectul de activitate.
Astfel, Exonia Holding este și un producător de ambalaje din hârtie. Apoi, Exonia Production produce ambalaje plastice. Artis Design, parte din grup, este un integrator de soluții de digitalizare industrială. De asemenea, investițiile grupului se extind în industria ambalajelor, IT, turism și comerț, atât în România, cât și în SUA, notează Libertatea..