notix pixel id

Naţionala României de handbal feminin U20, în sferturi la Campionatul Mondial

10.07.2018 | 16:59

Naţionala României de handbal feminin a trecut rapid peste eşecul dur suferit în faţa Danemarcei în faza grupelor la Campionatul Mondial 2018 U20 şi a învins Croaţia, 28-25, în faza optimilor de finală. Fetele lui Gheorghe Tadici au făcut o primă repriză extrem de solidă şi au intrat la cabine cu un avans de şase goluri.

România a învins Croaţia la CM U20 şi va juca în sferturi
Fişa meciului România – Croaţia de la CM U201

Sorina Tîrcă şi Alexandra Bade au fost cele  mai bune marcatoare ale României cu 8, respectiv 7 goluri, în timp ce Raluca Kelemen şi Daciana Hosu s-au completat perfect în poartă. Goalkeeperii formaţiei pregătite de Gheorghe Tadici au avut procentaje de peste 40% la mingile apărate şi au avut un rol decisiv într-un final în care adversarele s-au apropiat la doar două goluri.

România se va duela cel mai probabil cu Ungaria la Campionatul Mondial U20 la handbal feminin

Cele două rivale tradiţionale se vor duela în sferturile de finală în cazul în care maghiarele vor trece de Slovenia. Partida din sferturile de finală  se va disputa joi, de la ora 16:15, într-un meci în care generaţia 98-99′ îşi va da examenul final. Ungaria, gazda turneului, a câştigat Grupa A cu maximum de puncte şi este una dintre marile favorite la câştigarea titlului mondial.