Grupele de la Euro 2020 s-au încheiat în cel mai spectaculos mod posibil. În grupa "morții" trei dintre cele patru echipe au trecut pe lângă eliminare în ultimele minute.
24.06.2021 | 00:50
Nebunia din finalul grupelor de la Euro 2020 Germania Portugalia si Ungaria au trecut de la extaz la agonie

Faza grupelor de la Euro 2020 s-a încheiat cu meciurile din grupa “morţii”. Iar ultimele confruntări au oferit un dramatism greu de egalat şi în scenariile de film. Lucrurile au fost atât de încurcate încât toată lumea făcea calcule pe parcursul celor 90 de minute, echipa eliminată fiind schimbată foarte rapid.

Nebunia din finalul grupelor de la Euro 2020! Germania, Portugalia şi Ungaria au fost, pe rând, eliminate

FANATIK vă prezintă momentele cheie din grupa F, care au decis cele trei echipe calificate. Pe rând, Germania, Portugalia şi Ungaria se aflau pe locuri eliminatorii, ca apoi toate cele trei să urce, pe rând, pe locul 2.

Caruselul schimbărilor de poziţii s-a încheiat abia în minutul 85 al celor două meciuri când Goretzka a reuşit egalarea pentru nemţi şi Ungaria a fost echipa rămasă acasă din “grupa morţii”. Dar cum s-au desfăşurat evenimentele.

Minutul 1: Franţa – Portugalia şi Germania – Ungaria erau meciurile. În acest moment, Franţa era pe primul loc cu 4 puncte, Germania şi Portugalia o urmau cu câte 3 puncte şi Ungaria avea 1 punct

Minutul 11: Adam Szalai dă lovitura la Munchen şi Ungaria conduce cu 1-0. În Franţa – Portugalia scorul e 0-0 şi la acest scor clasamentul era: Franţa (5p), Portugalia (4p), Ungaria (4p), Germania (1p).

Minutul 31: Cristiano Ronaldo deschide scorul din penalty în faţa Franţei. La Munchen, ungurii conduceau cu 1-0. Clasament: Portugalia (6p), Franţa (4p), Ungaria (4p), Germania (3p).

Benzema a trimis Portugalia pe ultimul loc în grupă!

Minutul 45: Karim Benzema înscrie din penalty şi Franţa egalează Portugalia. Germania, în continuare condusă de Ungaria. Clasament: Franţa (5p), Portugalia (4p), Ungaria (4p), Germania (3p)

Minutul 47: Karim Benzema reuşeşte “dubla” după o fază la limita offside-ului şi Portugalia este condusă cu 2-1. În Germania, scorul era tot 1-0 pentru maghiari, iar la aceste scoruri, Portugalia era out. Clasament: Franţa (7p), Ungaria (4p), Germania (3p), Portugalia (3p).

“Dubla” lui Cristiano Ronaldo ţine Portugalia în viaţă

Minutul 60: Cristiano Ronaldo înscrie din nou din penalty şi scorul devine 2-2. Ungaria rezistă la Munchen şi are în continuare 1-0. Clasament: Franţa (5p), Portugalia (4p), Ungaria (4p), Germania (3p).

Minutul 66: Acţiunea se mută la Munchen unde Kai Havertz înscrie după un şir de erori în apărarea maghiară. Portugalia şi Franţa sunt la egalitate, 2-2. Clasament: Franţa (5p), Germania (4p), Portugalia (4p), Ungaria (2p).

Germania a reuşit egalarea abia în minutul 84!

Minutul 68: Răsturnare de situaţie. Din cinci pase de la reluarea jocului, Ungaria preia conducerea la Munchen cu golul lui Schafer. Portugalia – Franţa 2-2. Clasament. Franţa (5p), Portugalia (4 p), Ungaria (4p), Germania (3p).

Minutul 84: Germania reuşeşte egalarea prin Goretzka, cel care a marcat printr-un şut deviat. Nemţii urcă pe locul 2 cu 5 minute înainte de finalul grupelor, maghiarii sunt din nou ultimii. La Budapesta (ce ironie), Portugalia rezistă cu Franţa, 2-2. Clasament: Franţa (5p), Germania (4p), Portugalia (4p), Ungaria (2p).

Franţa vine la Bucureşti! Germania merge pe Wembley pentru meciul cu Anglia

Minutul 90: Se încheie meciurile şi totodată caruselul. Rezultat identic în ambele confruntări, Germania – Ungaria 2-2, Portugalia – Franţa 2-2. Clasament final: Franţa (5p), Germania (4p), Portugalia (4p), Ungaria (2p).

Franţa a reuşit să se impună în grupă şi vine la Bucureşti. Echipa lui Didier Deschamps va evolua luni, de la ora 22:00 împotriva Elveţiei pe Arena Naţională. Însă, capul de afiş al optimilor va fi confruntarea dintre Anglia şi Germania de pe Wembley.

Programul complet al optimilor de finală:

• Ţara Galilor – Danemarca (meciul 38, sâmbătă, 26 iunie, ora 19:00)
  • Italia – Austria (meciul 37, sâmbătă, 26 iunie, ora 22:00)
  • Olanda – Cehia (meciul 40, duminică, 27 iunie, ora 19:00)
  • Belgia – Portugalia (meciul 39, duminică, 27 iunie, ora 22:00)
  • Croaţia – Spania (meciul 42, luni, 28 iunie, ora 19:00)
  • Franța – Elveția (meciul 41, luni, 28 iunie, ora 22:00) – BUCUREŞTI
  • Anglia – Germania (meciul 44, marți, 29 iunie, ora 19:00)
  • Suedia – Ucraina (meciul 43, marți, 29 iunie, ora 22:00)
Nebunia din finalul grupelor de la Euro 2020! Germania, Portugalia și Ungaria au trecut de la extaz la agonie. Sursa foto: UEFA.com

“Este foarte greu să îmi găsesc cuvintele în acest moment. Eram atât de aproape să reuşim ceva special şi, clar că sunt dezamăgit de rezultat”, Peter Gulacsi