Nebunie în meciul Chelsea – Ajax: două cartonașe roșii și un penalty în aceeași fază! Video

Adrian Baciu
în Champions League
05/11/2019, 23:42
Nebunie în meciul Chelsea - Ajax: două cartonașe roșii și un penalty în aceeași fază! Video

Derby-ul primelor două clasate din Grupa H a UEFA Champions League, Chelsea vs. Ajax, a adus o nebunie de meci pe Stamford Bridge. Goluri, autogoluri, goluri anulate, ratări incredibile și multe faze controversate au dominat duelul din capitala Angliei. Cea mai tare fază s-a petrecut însă în minutul 69, atunci când arbitrul Gianluca Rocchi a dictat o triplă sancțiune pentru olandezi.

Cu ceva mai mult de 20 de minute până la final, la scorul de 4-2 pentru Ajax, Chelsea ataca în valuri, iar o fază din jumătatea ”lăncierilor” avea să schimbe soarta partidei. Doi jucători ai olandezilor, Veltman și Blind au primit cartonaș roșu din partea centralului Gianluca Rocchi, iar pe deasupra, gazdele au primit și o lovitură de la 11 metri.

La ambele eliminări, Gianluca Rocchi a arătat al doilea galben. Primul fault, făcut de Blind asupra lui Tammy Abraham, a avut loc undeva la centrul terenului. Centralul a lăsat jocul să continue, mingea a ajuns în careul lui Ajax, iar la un șut al englezilor, mingea l-a lovit în mână pe Veltman. Nemulțumit de decizia lui Rocchi de a arăta punctul cu var, Veltman a protestat vehement și a primit și el al doilea galben. Nu a scăpat de galben nici Blind, centralul revenind la faultul acestuia.

Din penalty-ul primit, Chelsea a făcut 3-4 pe tabelă, iar ulterior a egalat, după ce la un moment dat, în minutul 61, Ajax avea 4-1 pe tabelă.