Sport

Neluțu Sabău, cu moralul la pământ după ce ”U” Cluj a pierdut meciul cu FC Botoșani. „Nu e normal să arătăm așa, totuși”

Primele declarații ale lui Ioan Ovidiu Sabău după U Cluj - FC Botoșani 0-1. „Îți pui foarte multe semne de întrebare după un astfel de meci... N-ai voie!”.
01.03.2025 | 23:12
Nelutu Sabau cu moralul la pamant dupa ce U Cluj a pierdut meciul cu FC Botosani Nu e normal sa aratam asa totusi
Reacția lui Ioan Ovidiu Sabău, după ”U” Cluj - FC Botoșani 0-1 / Foto: Sport Pictures
ADVERTISEMENT

Universitatea Cluj, echipa care a ocupat mai multe etape primul loc în Superliga României, a suferit o înfrângere surprinzătoare pe teren propriu în fața celor de la FC Botoșani. La final, antrenorul ardelenilor, Neluțu Sabău, a răbufnit.

Pas în spate pentru ”U” Cluj în lupta pentru un titlu istoric. Victorie uriașă pentru FC Botoșani

”U” Cluj a ratat ocazia de a deveni lidera provizorie a campionatului. ”Șepcile roșii” puteau urca pe primul loc în campionat, dacă se impuneau cu FC Botoșani, măcar până la derby-ul de duminică dintre Rapid și FCSB (20:00).

ADVERTISEMENT

Elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au rămas pe poziția a treia cu 51 de puncte. Mai mult decât atât, ei pot fi întrecuți în clasament de Universitatea Craiova, dacă oltenii o înving pe ”Ion Oblemenco” pe Farul Constanța. Meciul se joacă astăzi, de la ora 19:00.

Neluțu Sabău: „Nu pot să accept. Putem să ne batem la podium. Dar nu jucând așa, ca astăzi”

De cealaltă parte, „FC Botoșani a adunat 28 de puncte și a urcat pe poziția a 13-a de baraj din Superligă. Elevii lui Leo Grozavu au obținut un succes vital în lupta pentru supraviețuire din primul eșalon.

ADVERTISEMENT

„Îți pui foarte multe semne de întrebare după un astfel de meci… N-ai voie! Chiar dacă am avut două situații de gol, în repriza a doua. Dar destul de puțin implicați jucătorii mei. Dăm o senzație de automulțumire, Am crezut că Botoșani e o echipă modestă care va ceda, în cele din urmă. Trebuie să analizăm bine ce am făcut astăzi. Nu e normal să arătăm așa, totuși.

Poate că eu, ca antrenor, nu i-am pregătit suficient de bine. Nu pot să accept că n-am făcut pressing. Să n-ai curajul să iei acțiuni unu contra unu, să faci dribbling, să scoți om din joc. Totuși, jucam acasă! Trebuia să avem mai mult curaj, mai ales în preajma careului. Apoi, a venit golul încasat, după o nesincronizare. N-avem voie să cedăm mental. Trebuie să avem încredere în ce facem. Acest joc e o lecție pentru fiecare dintre noi din care trebuie să învățăm. Știu ce am de făcut. Trebuie să muncim mai bine. Vedem… Trebuie să ne întoarcem la ce am fost, ca echipă. Mă refer la implicare totală a fiecărui jucător. Și putem să ne batem la podium. Dar nu jucând așa, ca astăzi. N-am tratat jocul acesta, cu FC Botoșani, așa cum ar fi trebuit.

ADVERTISEMENT

Contractul meu n-are importanță, în acest moment. Trebuie să-i fac pe jucători să fie cât mai buni. Trebuie să ne batem la primele trei locuri. Nu contează acum dacă Sabău va rămâne sau nu la această echipă. Acum, în momentul actuală, contează doar meciul cu Farul și apoi ce vom face în play-off”, a explicat Ioan Ovidiu Sabău.

ADVERTISEMENT