Neymar, accidentare gravă în PSG – Lyon! Brazilianul, în lacrimi pe targă. Video

14.12.2020 | 09:16
Neymar, accidentare gravă în PSG - Lyon! Brazilianul, în lacrimi pe targă. Video
Neymar, accidentare gravă în PSG - Lyon! Brazilianul, în lacrimi pe targă

Neymar (28 de ani) a fost accidentat în minutele suplimentare ale derby-ului dintre PSG și Olympique Lyon  (0-1) și a ieșit pe targă de pe terenul de joc.

Fotbalistul celor de la PSG a ieșit accidentat după un fault dur al lui Thiago Mendes, în cel de-al șaptelea minut suplimentar.

După ce arbitrul Benoit Bastien, cel care a făcut praf meciul dintre CFR Cluj și Young Boys de acum trei zile, a consultat VAR-ul, Thiago Mendes a văzut cartonașul roșu pentru faultul dur făcut asupra vedetei din Brazilia.

Neymar, luat la ţintă în meciul cu Lyon

Neymar a fost cel mai faultat fotbalist din meciul PSG – Lyon 0-1. Adversarii l-au pus la pământ pe atacantul brazilian de şase ori, iar ultima intrare l-a doborât.

Fotbalistul a părăsit gazonul pe targă, în lacrimi, iar oficialii clubului aşteaptă luni primele analize. Neymar va efectua un RMN şi va afla cât timp va sta pe tuşă.

“L-am văzut pe Neymar la finalul meciului. Era calm şi va aştepta acum verdictul medicilor”, a declarat Thomas Tuchel la finalul partidei.

Câți bani vrea PSG în schimbul lui Neymar

În vara lui 2022, contractul brazilianului se termină. Acest lucru înseamnă că peste numai un an, Neymar ar putea fi luat de orice echipă, fără a fi plătită o sumă de transfer. În acest context, francezii vor să găsească alternative pentru ca brazilianul să nu plece gratis.

În aceste condiții, PSG vrea să-i prelungească înțelegerea brazilianului sau să-l cedeze pe bani mulți. Cei de la L’Equipe, citați de Football Espana, scriu că francezii vor 100 de milioane de euro pentru jucătorul luat de la FC Barcelona.

Neymar a evoluat în 7 meciuri pentru PSG în campionat în actualul sezon și a înscris de trei ori. În Liga Ccampionilor are cinci meciuri și șase reușite. Neymar a jucat în meciul dintre PSG și Bașakșehir în care arbitrul Sebastian Colțescu a fost acuzat de rasism. Brazilianul i-a cerut centralului Ovidiu Hațegan să-l elimine pe Colțescu.