FCSB joacă în această seară în deplasare cu Shkendija. Meciul din Macedonia de Nord a început cu dificultate pentru campioana României, care a primit o lovitură importantă după ce Ngezana a văzut cartonașul galben.
FCSB nu a avut un start de meci prea confortabil în deplasarea cu Shkendija. Adversarii campioanei României au opus rezistență și și-au creat câteva ocazii la poarta lui Ștefan Târnovanu. Vlad Chiricheș i-a dat emoții lui Gigi Becali încă din secunda 30.
Prima lovitură importantă încasată de bucureșteni a venit în minutul 18. Siyabonga Ngezana a primit cartonaş galben din partea arbitrului Nathan Verboomen după ce el a pus un jucător advers la pământ în urma unui fault care nu era necesar.
Dacă contra celor de la Shkendija, Ngezana face cuplu în defensivă cu Mihai Popescu, la meciul tur cu Inter D’Escaldes el a colaborat în defensivă cu Baba Alhassan, improvizația staff-ului de la FCSB.
Atunci, fundașul adus în vara anului 2023 de la Kaizer Chiefs, a alunecat inexplicabil la golul marcat de andorrani. După o centrare care nu anunța nimic, Ngezana a căzut și i-a permis adversarului să trimită mingea direct în poarta lui Târnovanu.
„Trebuie să facem 2 perechi de fundași centrali. Din 4 am făcut 2 perechi. Am zis să fie Ngezana cu Baba, cu Ngezana mai valoros, și Popescu, mai valoros, pereche cu Graovac. (N.r.- Popescu/Graovac în campionat?) Da!”, declara Gigi Becali la TV Digi Sport după meciul din Ghencea.
Cu Dawa încă indisponibil din cauza unei accidentări, FCSB se bazează în apărare pe Siyabonga Ngezana, Mihai Popescu, Daniel Graovac și, la nevoie, pe Baba Alhassan.