Life

Nici Donald Trump nu l-a mai scăpat de pușcărie. Dani Mocanu, condamnat pentru tentativă de omor

Manelistul Dani Mocanu a fost condamnat la 5 ani și 9 luni de închisoare pentru tentativă de omor. Recent, el solicitase intervenția lui Donald Trump pentru a-l salva de dosar.
14.03.2025 | 16:48
Nici Donald Trump nu la mai scapat de puscarie Dani Mocanu condamnat pentru tentativa de omor
Dani Mocanu a fost condamnat la 5 ani și 9 luni de închisoare pentru tentatovă de omor / Foto: Facebook
ADVERTISEMENT

Cântărețul de manele Dani Mocanu s-a ales cu o nouă condamnare cu închisoarea, de această dată pentru tentativă de omor.

Dani Mocanu, condamnat la 5 ani și 9 luni de închisoare

Tribunalul Argeș l-a condamnat, vineri, pe Dani Mocanu, la 5 ani și 9 luni pentru tentativă de omor și tulburarea liniștii publice. Sentința vine după ce, în urmă cu trei ani, cântărețul a luat parte la o încăierare, într-o benzinărie din Pitești. Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.

ADVERTISEMENT

În urmă cu câteva săptămâni, Dani Mocanu a solicitat ajutorul lui Donald Trump, inspirat de modelul fraților Tate, care au putut pleca în SUA la câteva săptămâni după ce un reprezentant al administrației americane s-a interesat de soarta britanicilor, într-o discuție privată cu Emil Hurezeanu, ministrul român de Externe. Atunci, Mocanu a reclamat că este victima autorităților, care vor să-l pedepsească pentru că a cântat împotriva regimului.

Decizia instanței: Dani Mocanu, condamnat. Pedeapsa se va executa în stare de detenție

”C.proc.pen., condamnă pe inculpatul, MOCANU DANIEL, în prezent în stare de control judiciar, la următoarele pedepse:

ADVERTISEMENT

– 5 ani și 3 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de tentativă la omor faptă prev. de art. 32 C.pen. rap. la art. 188 C.pen.;

-9 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii tulburare a ordinii și liniștii publice, prev. de art. 371 C.pen., cu aplicarea art. 5 C.pen. (…)

ADVERTISEMENT

Constată că infracţiunile aplicate prin prezenta se află în concurs ideal și în stare de pluralitate intermediară față de pedeapsa de 9 luni închisoare aplicată prin S.P. nr. 905/22.06.2021 a Judecătoriei Pitești, definitivă prin D.P. nr. 349/04.04.2022 a Curții de Apel Pitești. În baza art. 96 alin. 4) C. pen. revocă suspendarea executării sub supraveghere a pedepsei de 9 luni închisoare, aplicată prin sentința penală nr. 905/22.06.2021 a Judecătoriei Pitești, definitivă prin D.P. nr. 349/04.04.2022 a Curții de Apel Pitești.

ADVERTISEMENT

În baza art. 96 alin. 5) C.pen. rap. la art. 44 alin. 1) C.pen. rap, la art. 39 alin. 1) lit. b C. pen și având în vedere cele reținute prin Decizia nr. 7/2020, pronunțată de Înalta Curte de Casație și Justiție, într-un recurs în interesul legii, contopește pedepsele stabilite prin prezenta cu pedeapsa de 9 luni închisoare aplicată prin S.P. nr. 905/22.06.2021 a Judecătoriei Pitești, definitivă prin D.P. nr. 349/04.04.2022 a Curții de Apel Pitești, în pedeapsa cea mai grea de 5 ani ?i 3 luni închisoare, sporită cu 6 luni închisoare, reprezentând 1/3 din totalul celorlalte pedepse, în total 5 ani și 9 luni închisoare.

Pedeapsa se va executa în condiţiile art. 60 C.pen., în stare de detenţie”, se arată în decizia Tribunalului Argeș.

Și fratele manelistului a fost condamnat în același dosar

În același dosar, Ionuț Nando, fratele lui Dani Mocanu, a fost condamnat la 6 ani și 4 luni de închisoare pentru tentativă de omor, lovire și alte violențe și tulburarea liniștii publice.

Dosarul de tentativă de omor a pornit de la o bătaie care a avut loc într-o benzinărie din Pitești, în august 2022. A fost o încăierare între două grupuri de bărbați, la finalul căreia unul dintre participanți a rămas la pământ, cu răni grave în zona capului. Potrivit filmărilor de pe camerele de supraveghere, bărbatul ar fi fost lovit cu un obiect contondent de fratele lui Dani Mocanu. În acest timp, manelistul imobilizase victima de tricou, pentru ca acesta să nu poată fugi.

Vestea nu e deloc bună pentru Dani Mocanu, care în ianuarie 2025 a mai primit o condamnare de 6 ani și 5 luni de închisoare, într-un dosar în care fusese trimis în judecată pentru proxenetism și spălare de bani. Nici această sentință nu este definitivă, iar Mocanu poate rămâne în libertate până își va epuiza toate variantele de atac.

Dani Mocanu mai are o condamnare cu suspendare pentru infracțiuni comise în perioada 2016-2017. Aceasta s-ar putea transforma în pedeapsă cu închisoare, dacă sentințele din cele două dosare vor rămâne definitive.

Tags: