Nicio medalie pentru România

Lucian Ali
in Nicio categorie
29/08/2013, 23:54

România nu a reuşit să câştige nicio medalie la Campionatul Mondial de Judo de la Rio de Janeiro.

România avea ca obiectiv câştigarea unei medalii la Campionatul Mondial de Judo din Brazilia. Nu a reuşit să îl îndeplineasacă. Cu şase sportive deplasate la Rio de Janeiro, fără niciun reprezentant la masculin, cea mai bună performanţă reuşită de România a fost un loc cinci, prin Andreea Chiţu, la categoria 57 de kilograme. Campioană europeană în 2010 şi vicecampioană olimpică, anul trecut la Londra, Corina Căprioriu a fost învinsă încă din primul tur, la categoria 57 de kg. Deşi a câştigat două lupte, nici Loredana Ohâi nu a reuşit să câştige o medalie. În optimi a fost învinsă de brazilianca Rafaela Silva, campioana mondială.