Nicolae Dică, atac frontal la jucători după Sepsi – FCSB 4-2! „Pe noi ne interesa înainte de joc cum arată terenul. Am intrat pe vârfuri”

05.12.2018 | 22:19
Nicolae Dica atac frontal la jucatori dupa Sepsi  FCSB 42 Pe noi ne interesa inainte de joc cum arata terenul Am intrat pe varfuri

Nicolae Dică nu a mai rezistat și a copiat modelul Mircea Rednic. Și-a atacat frontal jucătorii după Sepsi – FCSB 4-2! Antrenorul roș albaștrilor nu a înțeles atitudinea elevilor săi. „În primul rând cum am început jocul, ca și cum nu conta. În loc să intrăm cu o atitudine bună, pe noi ne interesa înainte de joc cum arată terenul, cum o să jucăm noi, vă dați seama. Ce vreți să ne laude lumea? Merităm să fim criticați. Trebuia să avem o atitudine bună, să intrăm pe teren și să câștigăm meciul, să nu ne lamentăm că e terenul înghețat. Am intrat pe vârfuri, am primit două goluri foarte ușoare. A doua am încercat să revenim, am dat două goluri, dar din păcate nu am putut să întoarcem rezultatul. Am avut o șansă în minutul 90, un joc foarte slab, nu mă așteptam la acest lucru”, a declarat Nicolae Dică după înfrângerea de la Sf Gheorghe

Dică nu înțelege motivul pentru care echipa lui este programată numai la ore târzii. Antrenorul spune că temperaturile scăzute și terenurile înghețate afectează din plin fotbalul din Liga 1 Betano. „E greu de pregătit, ați văzut și voi că jucătorii nu își mențineau echilibrul. În repriza a doua am jucat mingi lungi, dar ne-a ieșit foarte puțin. Am cerut la pauză să riscăm mai mult pentru că nu mai aveam nimic de pierdut. Sunt dezamăgit pentru că nu am avut o atitudine bună, puteam să luăm 4 goluri, dar să fi avut o atitudine bună. Prima repriză am fost depășiți total. În general Coman bătea, dar au avut discuție și a bătut Ruse. Este un final foarte greu, meciuri de luptă, noi suntem mereu puși să jucăm la 8 când terenul e înghețat, frigul e mare, trebuie să ne concentrăm să câștigăm jocurile, altfel ne va fi foarte greu să câștigăm campionatul”, a adăugat Nicolae Dică

Nicolae Dică, atac frontal la jucători după Sepsi – FCSB 4-2!

FCSB a pierdut fără drept de apel deplasarea de la Sf Gheorghe. Sepsi a bifat prima victorie din istorie împotriva roș albaștrilor și a urcat pe locul 5 în clasamentul Ligii 1 Betano. Trupa lui Dică a rămas pe 2, dar ecartul față de lider a crescut acum la 5 puncte.