Nicolae Dică exultă după FCSB – Hajduk Split 2-1! “Ne-a trecut glonțul pe la ureche, dar e bine că am reușit să marcăm pe final”

16.08.2018 | 23:47
Nicolae Dica exulta dupa FCSB  Hajduk Split 21 Nea trecut glontul pe la ureche dar e bine ca am reusit sa marcam pe final

Nicolae Dică exultă după FCSB – Hajduk Split 2-1! Antrenorul roș albaștrilor era extrem de fericit după victoria echipei sale, dar recunoaște că au fost și momente slabe în joc. Dică le-a atras atenția elevilor săi pe viitor și spune că nici nu s-a gândit vreodată că FCSB poate rata calificarea după ce croații au egalat

“Ne așteptam la acest lucru, dar era păcat dacă pierdeam această calificare. Consider că am controlat jocul, ne-am creat ocazii, nu le-am dat șanse să marcheze, au avut o singura fază și au marcat. Daca eram mai atenți la 1-0 puteam să ne facem meciul mai ușor. Important e că am reușit să ne calificăm, că baieții au avut încredere. Am greșit ultimul pas, n-am luat decizia buna cand am tras la poartă, o să mai lucrăm la finalizare. Ne-a trecut glonțul pe la ureche, dar e bine că am reușit să marcăm pe final. Filip a zis că nu mai poate să continue și am luat decizia sa-l bag pe Nedelcu. O să fie veselie, mai ales că am câștigat în minutul 93. Am obținut o calificare, asta e cel mai important. Întotdeauna e loc de mai bine. Cu acești băieți am mers anul trecut în grupe, cu acești băieți sper să facem același lucru și sezonul acesta. Este o calificare normală. Presiunea este foarte mare când te gândești că bugetul echipei se decide în aceste meciuri”, a declarat Nicolae Dică pentru o televiziune de sport

Nicolae Dică exultă după FCSB – Hajduk Split 2-1!

Nicolae Dică este conștient că Rapid Viena reprezintă un adversar la fel de dificil, dar crede în șansa FCSB-ului de a intra în grupe

“Rapid Viena este o echipă bună, nu m-am uitat la jocurile lor, dar după meciul cu Sepsi o să mă uit. Avem și un român acolo, ne vom juca șansa și vom da totul să ne calificăm. Suntem o echipă normală, nu suntem Barcelona. Patronul echipei a spus că nu îl va da pe Gnohere în această perioadă indiferent de câți bani se vor da pe el. E mult mai ok față de anul trecut Bizonul. Minusul este că pe faza defensivă le-am dat celor de la Split să ducă mingea la margine și că n-am reușit să blocăm acea centrare. Mă bucur că suporterii au venit în număr mare la meci, nu mă așteptam pentru că suporterii sunt plecați în minivacanță. Ne-au ajutat, ne-au încurajat chiar și după ce am luat gol. Am văzut că mai sunt 10-12 minute cu prelungiri și m-am gandit că putem să mai marcăm un gol”, a mai spus Nicolae Dică