Niculescu a pierdut finala de la Nottingham. Prima REACŢIE

UPDATE / Monica Niculescu a vorbit după meci despre finala pierdută: "A fost o săptămînă magnifică, publicul a fost fantastic şi m-am simţit extraordinar. Ana a servit bine, a controlat...
15.06.2015 | 17:00
Niculescu a pierdut finala de la Nottingham Prima REACTIE

UPDATE / Monica Niculescu a vorbit după meci despre finala pierdută: “A fost o săptămînă magnifică, publicul a fost fantastic şi m-am simţit extraordinar. Ana a servit bine, a controlat meciul, iar eu sînt puţin dezamăgită pentru că nu am reuşit să continui jocul bun din primul set. Nu a fost ziua mea astăzi, dar acum vreau să vină turneul de la Wimbledon”

****************************************************************************

Monica Niculescu a pierdut finala turneului de la Nottingham, în faţa Anei Konjuh, din Croaţia, scor 1-6, 6-4, 6-2. Pentru parcursul pînă în ultimul act, românca va încasa 21,000 de dolari şi 180 de puncte WTA.

GAME, SET, MECI! Konjuh se impune în finala de la Nottingham! Croata cîştigă meciul cu 1-6, 6-4, 6-2.

2-5. GAME KONJUH! Croata se află la un game de cîştigarea meciului!

2-4. GAME NICULESCU! Românca îşi cîştigă serviciul.

1-4. GAME KONJUH. Croata nu cedează şi îşi ia servicul. E la două gameuri de victorie!

1-3. GAME NICULESCU! Românca îşi cîştigă pentru prima oară serviciul în actul decisiv.

0-3. GAME KONJUH! Monica nu îşi revine! Românca pare de pe altă lume şi pierde minge după minge.

0-2. BREAK KONJUH! Românca îşi pierde primul serviciu din decisiv şi victoria pare tot mai departe.

0-1. GAME KONJUH. Croata salvează o minge de break şi îşi cîştigă primul game.

************************************************************************

4-6. BREAK KONJUH! Croata duce meciul în setul decisiv!

4-5. BREAK NICULESCU! Monica a simţit că este nevoie de puţină presiune pe adversară şi a reuşit să reintre în set!

3-5. GAME NICULESCU! Românca e obligată să facă break dacă nu vrea să piardă setul.

2-5. GAME KONJUH! Croata este la un game de cîştigarea setului.

2-4. GAME NICULESCU! Românca nu cedează lupta şi rămîne în setul secund.

1-4. GAME KONJUH. Croata se apropie cu paşi repezi de cîştigarea setului secund.

1-3. GAME NICULESCU! Românca reuşeşte să ia un game în setul doi.

0-3. GAME KONJUH. Monica nu îşi revine şi pierde un nou game. Românca nu a cîştigat nici un game în setul doi.

0-2. BREAK KONJUH. Românca a început setul mai relaxată şi este condusă cu 2-0.

0-1. GAME KONJUH. Croata reuşeşte să înceapă setul secund cu un game cîştigat.

*********************************************************************

6-1. GAME NICULESCU! Românca se impune în primul act fără nici o problemă!

5-1. GAME KONJUH. Croata reuşeşte să cîştige primul game din meci.

5-0. GAME NICULESCU! Românca este mult mai concentrată şi cîştigă game cu game, fără probleme.

4-0. BREAK NICULESCU! Croata nu a reuşit să cîştige nici un game în acest meci!

3-0. GAME NICULESCU! Monica face un debut de meci perfect şi are 3-0!

2-0. BREAK Niculescu! Românca face break-ul şi preia iniţiativa în meci.

1-0. GAME Niculescu. Îşi cîştigă servicul şi conduce după primul game al meciului.

A început partida!

Monica Niculescu serveşte prima.

În cîteva minute începe marea finală de la Nottingham!

UPDATE, ora 21:30 / Ana Konjuh, 17 ani, a cîştigat două meciuri într-o zi, pentru a prinde un loc în finala de la Nottingham, mîine de la ora 13:00, în faţa Monicăi Niculescu. Croata a terminat repede meciul cu Sachia Vickery, locul 129 WTA, întrerupt ieri din cauza ploii, scor 6-2, 6-2, şi s-a calificat în semifinale. În penultima fază la Nottingham, Konjuh a trecut de o altă jucătoare din SUA, Alison Rike, locul 48 în clasamentul WTA.

Niculescu va urca 12 locuri dacă pierde finala, până pe locul 49, sau, cu un titlu, ar putea ajunge pînă pe locul 42.

*******************************************************************************************************************************

Monica Niculescu a reuşit să se califice în finala turneului de la Nottingham. Românca a reuşit o victorie de senzaţie în semifinale unde a învins-o pe Agnieszka Radwanska (cap de serie 1) cu scorul 5-7, 6-4, 6-0. Românca a început mai greu meciul, însă a SPULBERAT-O pe sportiva din Polonia în seturile doi şi trei.

Sportiva de pe locul 13 în clasamentul WTA nu s-a regăsit în ultimele două seturi ale disputei. Jocul Monicăi Niculescu a fost încîntător şi nu i-a lăsat nici o şansă lui Aga Radwanska. În ultimul act de la Nottingham, Niculescu va evolua împotriva cîştigătoarei din duelul Alison Riscke – Ana Konjuh, care se va juca duminică de la ora 15:30.

Monica Niculescu este pe locul 61 în clasamentul WTA, însă va urca mult în clasament după performanţa de la Nottingham. Cu prezenţa în finală, românca şi-a asigurat 180 de puncte WTA şi un cec de 21.400 de dolari.