Niculescu i-a scos tenisul din cap lui Konta. Victorie în 65 de minute!

Ionut Neamţu    George Heisu
în Sporturi
02/10/2017, 00:03

După incidentele de la Fed Cup, britanica Johanna Konta a devenit, într-un fel, inamicul public numărul 1 pentru tenisul românesc… Insuccesul Simonei Halep din sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon din acest an a alimentat parcă şi mai mult aversiunea românilor faţă de jucătoarea de tenis din Anglia, care se încăpăţânează să apară, parcă, în calea româncelor la toate turneele.

În turneul ce are loc în acest moment la Beijing, a fost rândul Monicăi Niculescu să dea piept cu Johanna. Cum ultimele prestaţii ale jucătoarei române nu au fost chiar unele ca în zilele ei bune, era de aşteptat ca favorita numărul 6 a competiţiei să aibă o misiune destul de uşoară. Mai mult, Monica s-a adaptat mereu foarte greu la condiţiile climatice din China… Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Niculescu nu i-a lăsat nicio şansă englezoaicei

Din fericire, pe teren, lucrurile au stat cu totul altfel. Niculescu a prins o zi mare şi, practic, i-a scos tenisul din cap Johannei Konta. Meciul a curs într-un singur sens, mingile “tăiate” ale româncei punând-o mereu în dificultate pe jucătoarea din Anglia. Acesta n-a avut replică şi a suferit una dintre cele mai drastice înfrângeri din carieră, în doar 65 de minute…

Monica Niculescu s-a impus clar, cu scorul de 6-1, 6-2, fiind lucru mare că Johanna Konta a reuşit să câştige şi cele trei “game”-uri. Aceasta a fost condusă cu 5-0 în primul set, iar în al doilea set Monica a luat “break” la 1-1 şi apoi a fost de neoprit. În turul secund, jucătoarea din România o va întâlni pe învingătoarea dintre americanca Shelby Rogers şi chinezoaioca Shuai Peng.