Simona Halep

Niculescu şi-a aflat adversara din turul doi! Cine vine după Şarapova

Monica Niculescu a învins-o pe Maria Şarapova în turneul WTA de la Doha. Românca şi-a aflat adversara din turul secund
13.02.2018 | 17:53
Niculescu sia aflat adversara din turul doi Cine vine dupa Sarapova

UPDATE: 13.02., ora 17:30: Adversara Monicăi Niculescu din turul secund este Magdalena Rybarikova, jucătoare clasată pe locul 18 WTA. Cele două jucătoare se cunosc destul de bine dacă privim spre numărul întâlnirilor directe dintre ele: 6. Aici, jucătoarea noastră conduce cu 4-2, ultima partidă având loc anul trecut la Wimbledon, acolo unde slovaca a avut parte de un parcurs de poveste.

UPDATE: 12.02., ora 19:20: GAME. SET şi MECI! Monica Niculescu o învinge spectaculos pe Maria Şarapova după 2 ore şi 40 de minute cu scorul de 4-6, 6-4, 6-3! În turul următor, Monica o va întâlni pe învingătoarea dintrel Al-Nabhani (520 WTA) şi Rybarikova (18 WTA).

UPDATE: 12.02., ora 19:17: SUPERB! Monica Niculescu obţine break-ul şi va servi pentru meci! 4-6, 6-4, 5-3 este scorul acum!

UPDATE: 12.02., ora 19:13: Monica Niculescu reuşeşte un nou game la 0, iar Şarapova se vede obligată să ridice nivelul jocului. 4-6, 6-4, 4-3 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 19:10: Rusoaica restabileşte egalitatea în meciul contra Monicăi! 4-6, 6-4, 3-3 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 19:03: Monica Niculescu preia din nou conducerea după un game alb pe serviciu! 4-6, 6-4, 3-2 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 19:01: Maria Şarapova îşi face serviciul şi ea. 4-6, 6-4, 2-2 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 18:56: Monica Niculescu preia conducerea în decisiv! 4-6, 6-4, 2-1 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 18:53: Monica Niculescu recuperează break-ul şi restabileşte egalitatea în decisiv. 4-6, 6-4, 1-1 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 18:50: Maria Şarapova începe decisivul cu un break la 0. 4-6, 6-4, 0-1 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 18:40: Monica Niculescu trimite meciul în decisiv după 58 de minute de joc! Câştigă actul secund cu scorul de 6-4!

UPDATE: 12.02., ora 18:35: Monica Niculescu îşi face şi ea serviciul şi este la doar un game distanţă de a câştiga setul doi. 4-6, 5-4 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 18:32: Maria Şarapova îşi face serviciul cu uşurinţă şi restabileşte egalitatea în setul doi. 4-6, 4-4 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 18:27: Monica Niculescu reuşeşte un game alb pe serviciu şi conduce în actul secund! 4-6, 4-3 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 18:24: Monica Niculescu restabileşte egalitatea după o luptă crâncenă! 4-6, 3-3 este scroul acum.

UPDATE: 12.02., ora 18:18: Monica Niculescu îşi pierde serviciul, iar rusoaica preia conducerea! 4-6, 2-3 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 18:09: Maria Şarapova restabileşte egalitatea după un schimb superb! 4-6, 2-2 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 18:02: Monica Niculescu îşi consolideză break-ul şi preia conducerea! Rusoaica cere on-court coaching! 4-6, 2-1 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 17:57: Monica Niculescu recupereză break-ul! 4-6, 1-1 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 17:48: Maria Şarapova începe setul secund cum nu se poate mai bine, cu un break! 4-6, 0-1 este scorul acum. Serveşte rusoaica.

UPDATE: 12.02., ora 17:43: Maria Şarapova îşi face serviciul şi câştigă astfel primul set cu 6-4 după 62 de minute de joc!

UPDATE: 12.02., ora 17:36: Monica Niculescu îşi consolidează break-ul şi mai are de recuperat un singur game pentru a restabili egalitatea! 4-5 este scorul acum în favoarea rusoaicei.

UPDATE: 12.02., ora 17:32: Monica Niculescu obţine break-ul după un game foarte disputat! 3-5 este scorul acum, iar românca va servi pentru a rămâne în set.

UPDATE: 12.02., ora 17:22: Maria Şarapova îşi mai adjudecă un game după cea de-a noua minge de break pe care şi-a procurat-o. 2-5 este scorul acum, iar rusoaica va servi pentru a încheia primu set.

UPDATE: 12.02., ora 17:05: Maria Şarapova îşi face serviciul şi se distanţează din nou la două game-uri. 2-4 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 16:58: Maria Şarapova face pasul în faţă şi obţine un nou break pe serviciul Monicăi Niculescu. 2-3 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 16:55: Monica Niculescu obţine un game alb pe serviciul adversarei! Din nou egalitate, 2-2.

UPDATE: 12.02., ora 16:52: Monica Niculescu reuşeşte primul game în acest meci! 1-2 este scorul acum.

UPDATE: 12.02., ora 16:50: Maria Şarapova îşi consolidează break-ul şi se distranţează la 2-0.

UPDATE: 12:02., ora 16:45: A început partida dintre Monica Niculescu şi Maria Şarapova, cu jucătoarea noastră la serviciu. Rusoaica a reuşit break-ul încă din startul meciului.

UPDATE: 12.02., ora 16:40: Jucătoarele au intrat pe teren şi sunt gata de meci!

UPDATE: 12.02., ora 16:20: Monica Niculescu va intra în câteva momente pe teren împotriva Mariei Şarapova! Mihaela Buzărnescu a învins-o pe Lesia Ţurenko cu 7-5, 6-4.

UPDATE: 12.02., ora 16:00: Monica Niculescu va intra pe terenul central pentru a o înfrunta pe Maria Şarapova imediat după finalul partidei dintre Elena Vesnina şi Anna Blinkova.

UPDATE: 12.02., ora 08:30: Astăzi vor intra în competiţie la Doha două dintre jucătoarele românce. Prima va fi Mihaela Buzărnescu, adversara ei fiind Lesia Ţurenko din Ucraina, iar partida ar urma să înceapă în jurul orei 14,30-15,00. După care Monica Nicuelescu, intrată pe tabloul principal din calificări, o va avea pentru prima dată în faţa ei pe Maria Şarapova, meciul urmând a avea loc începând cu ora 15,30-16,00.

UPDATE, ora 17:45 / Monica Niculescu, locul 92 WTA, a acces pe tabloul principal la turneul Qatar Open, după ce a învins-o în ultimul tur al calificărilor pe sportiva germană Andrea Petkovic, locul 106 WTA, scor 6-4, 6-1. În primul tur ea o va întâlni pe rusoaica Maria Şarapova, locul 41 WTA şi beneficiară a unui wild card. Niculescu va juca şi în proba de dublu de la Doha, alături de Irina-Camelia Begu. Cele două, favorite 6, vor întâlni perechea cehă Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova. Mihaela Buzărnescu va face pereche cu franţuzoaica Alize Cornet şi vor juca împotriva cuplului Alicja Rosolska/Abigail Spears (Polonia/SUA).

În primul meci de după finala pierdută la Australian Open, Halep va juca în turul doi cu învingătoarea partidei dintre rusoaica Ekaterina Makarova, locul 36 WTA, şi chinezoaica Shuai Zhang, locul 34 WTA. Halep s-a impus la Doha în 2014, iar anul trecut nu a participat.

Pe partea de tablou a Simonei Halep se mai află Garbine Muguruza (Spania, favorită 4), Karolina Pliskova (Cehia, favorită 5), Caroline Garcia (Franţa, favorită 7), Madison Keys (SUA, favorită 12) şi Sorana Cîrstea (locul 38 WTA).

Halep va pleca luni la Doha

Medicul Ştefan Irimia, care a consultat-o pe Simona Halep la Cluj-Napoca, a declarat, sâmbătă, pentru news.ro, că jucătoarea de pe locul 2 WTA se simte mult mai bine şi urmează să mai facă un RMN, după care va pleca, luni, la Doha: ”Simona se simte mult mai bine. Aseară s-a antrenat şi cel mai important este că nu simte nicio durere. În urmă cu foarte puţin timp a plecat deja spre Bucureşti, iar mâine va mai face un RMN la Bucureşti şi mi-l va trimite şi mie ca să vedem rezultatul exact înaintea plecării la Doha. Se simte bine, iar luni va pleca spre Doha”.

Pe partea cealaltă a tabloului se află Caroline Wozniacki (Danemarca, principala favorită), Elina Svitolina (Ucraina, favorită 3), Jelena Ostapenko (Letonia, favorită 6), Angelique Kerber (Germania, favorită 8), Johanna Konta (Marea Britanie, favorită 10), Maria Şarapova (locul 41 WTA), Irina-Camelia Begu (locul 37 WTA) şi Mihaela Buzărnescu (locul 43 WTA).

Celelalte trei românce, în afară de Halep. prezente pe tabloul principal vor avea următoarele adversare în primul tur la Doha: Begu – Samantha Stosur (Australia, locul 44 WTA), Buzărnescu – Lesia Ţurenko (Ucraina, locul 40 WTA), Cîrstea – Maria Sakkari (Grecia, locul 60 WTA). Pe tabloul principal poate ajunge şi Monica Niculescu, locul 92 WTA, care o va întâlni pe Andrea Petkovic (Germania, locul 106 WTA), în ultimul tur al calificărilor.