Razvan Nicolae
în Premier League
16/03/2019, 20:58
Noi probleme cu fanii la meciurile din Premier League! Ultraşii au intrat pe teren la două partide! Video GALERIE FOTO

Noi probleme cu fanii la meciurile din Premier League. Fotbalul din Anglia este lovit de o invazie a ultraşilor care intră pe teren în timpul partidelor, iar ultima etapă nu a fost ocolită de astfel de evenimente. Stewarzii au avut de furcă sâmbătă, când au trebuit să stea cu ochii în patru pentru ca suporterii să nu mai intre pe teren.

Noi probleme cu fanii la meciurile din Premier League. Ce s-a întâmplat la partidele din etapa a 31-a

Meciurile din etapa a 31-a din Premier League au fost umbrite de noi probleme cu fanii. Newcastle a obţinut remiza, în deplasare, în meciul cu Bournemouth, scor 2-2, în ultimul minute, iar fanii echipei gazde au vrut să intre pe teren, în timp ce câţiva suporterii ai lui adversarilor sărbătoreau golul pe gazon. Stewarzii au intervenit imediat şi au oprit o bătaie care ar fi putut să înceapă la marginea terenului.

West Ham United a obţinut victoria pe teren propriu în faţa lui Huddersfield, scor 4-3, după un gol marcat de Chicharito Hernandez în minutele de prelungire. Mai mulţi fani ai “ciocănarilor” au pătruns pe teren şi s-au bucurat alături de jucătorii antrenaţi de Manuel Pellegrini, iar stewarzii i-au calmat cu greu pe ultraşi.

Scene şocante în liga a doua din Anglia în etapa precedentă

În etapa trecută din liga a doua din Anglia, la meciul Birmingham – Aston Villa 0-1, un suporter a intrat pe teren şi l-a lovit pe Jack Grealish, fotbalistul oaspeţilor. La o zi după incident, suporterul lui Birmingham a primit o condamnare la 14 săptămâni de închisoare cu executare şi o interdicţie de zece ani pe stadioanele din Anglia.

“Paul nu îşi poate explica ce s-a întâmplat cu el duminică. Iniţial, a vrut să intre pe teren doar pentru a se da în spectacol, fără a vătăma pe cineva”, a susţinut avocatul suporterului care l-a agresat pe Jack Grealish.