Note U Craiova – FCSB 2-1. Cicâldău, cel mai bun de pe teren și diferența de 3 puncte dintre portari

13.07.2020 | 00:07
Note U Craiova  FCSB 21 Cicaldau cel mai bun de pe teren si diferenta de 3 puncte dintre portari

Universitatea Craiova a rupt „blestemul” meciurilor cu FCSB (o singură victorie și două egaluri în ultimele 20 de meciuri directe!) și a făcut un pas important, dar nu decisiv către titlul de campioană.

Chiar dacă victoria echipei din Bănie a fost umbrită de câteva greșeli grave ale arbitrului Marcel Bârsan, care n-a văzut numai vreo 3 penalty-uri (unul pentru gazde, două pentru oaspeți), în afara celor două acordate corect, meritul „oltenilor” este incontestabil.

Antrenorul Cristiano Bergodi a condus echipa la al cincilea succes consecutiv reușind să coaguleze valoare incontestabilă a unui Cicâldău, a unui Nistor (la meciul 300 în prima ligă), a unui Mihăilă, a unui Pigliacelli, să-i așeze judicios pe teren și să-i țină „în priză” fără să-i amețească înălțimile pe care au ajuns.

Notele descătușării craiovene. Cicâldău a fost „omul meciului”, portarii Pigliacelli și Vlad au fost înger și demon…

Mirko Pigliacelli 7 – sigur în intervenții, a salvat victoria cu un reflex de zile mari în minutul 81, la un șut din 8 metri al lui Dumitru

Ștefan Vlădoiu (83 Bogdan Vătăjelu) 5 – i-a făcut față cu dificultate lui Coman, chiar dacă acesta n-a prins cea mai bună zi, a cedat fizic spre final, veriga slabă a defensivei oltene.

Uros Cosic 6 – discret, dar util, a fost acolo unde a cerut faza, a „luptat” din greu, fizic vorbind, pentru a stăvili furia FCSB-ului de egala pe final

Stephane Acka 6 – și-a făcut „datoria” conștiincios și corect în afara fazei în care l-a scăpat pe Cristea care a marcat pentru 1-1

Nicușor Bancu 6 – i-a mai pierdut pe Man sau pe Crețu în apărare, dar contribuție solidă pe faza ofensivă, unde a creat deseori superioritate

Dan Nistor 6 – același mijlocaș util, a recuperat multe mingi și a „aruncat” câteva „buzdugane” pentru Mihăilă pe poziții viitoare foarte bune

Alexandru Mateiu 6 – travaliu imens, a dublat foarte eficient încercările de pătrundere ale lui Coman sau Tănase

Alexandru Cicâldău 8 – super-activ, a fost mereu primul la minge, a luat fața adversarului mai tot timpul, a pasat inspirat, adevărat „decar”, cel mai bun de pe teren

Cristian Bărbuț (72 – Ștefan Bairam) 6 – „furnicuță” care a recuperat multe mingi și a alergat foarte mult, l-a „disperat” pe Panțâru

Elvir Koljic 6 – puternic, a creat mereu probleme în careul advers, a șutat periculos și din afara careului, evoluție solidă, dar fără concretizare cu gol

Valentin Mihăilă (89 Gustavo) 7 – harnic, activ, a alergat, s-a demarcat, a căutat mingea, a scos penalty în minutul 23

**********************************************************************

Ștefan Bairam 6 – a intrat în minutul 72, în locul lui Bărbuț, a reușit o cursă bună pe dreapta și a centrat periculos, obținând un corner.

Bogdan Vătăjelu – a intrat în minutul 82 în locul lui Vlădoiu

Gustavo Vagenin – a intrat în minutul 89, în locul lui Mihăilă

Cristiano Bergodi 7 – a făcut pasul în spate după fiecare gol marcat, mai ales după primul și asta l-a costat, dar a știut să gestioneze asaltul advers din final cu o așezare judicioasă care a acoperit tot frontul de atac al adversarului în ciuda căderii fizice evidente a echipei

FCSB s-a „înfuriat” numai când a fost condusă, dar a avut „motoarele” Tănase și Coman gripate…

Andrei Vlad 4 – mai sigur în intervenții decât altădată, a făcut-o, însă, de oaie în minutul 54 când a ieșit aiurea cu pumnul în capul lui Koljic și a provocat penalty-ul de 2-1 pentru Craiova

Valentin Crețu 6 – corect în apărare, a creat superioritate în atac și necazuri lui Bancu, în triunghi cu Moruțan și Man

Andrei Miron 5 – ezitant, greoi, s-a complicat inutil și a greșit multe mingi simple

Iulian Cristea 6 – dominat de Koljic în majoritatea duelurilor directe, a fost mai prezent în atac, înscriind pentru 1-1

Ionuț Panțîru 4 – modest, nesigur, precipitat, inexistent pe faza ofensivă

Olimpiu Moruțan (72 Ionuț Vână) 7 – evoluție limpede, tehnică, dar și de travaliu, cel mai activ, cel mai bun jucător al echipei

Ovidiu Popescu 5 – mai absent decât de obicei, și-a acoperit „parcela”, dar atât, n-a mai făcut risipa de energie cu care ne obișnuise, a făcut și  penalty-ul din minutul 23, din care Craiova a deschis scorul.

Florin Tănase 4 – șters, fără personalitatea necesară unui coordonator, nu a reușit nimic, sub nota mediocră a echipei.

Dennis Man 6 – singurul din atacul oaspeților care a reușit să creeze pericol, dar pătrunderile nu și le-a finalizat nici cu centrări, nici cu șuturi periculoase

Adrian Petre (46 Cristian Dumitru) 4 – s-a interesat de joc, dar a alergat în gol, fără nicio acțiune periculoasă.

Florinel Coman 6 – apatic, individualist, a pierdut multe mingi la prima contră, s-a cam plimbat pe teren, n-a coborât niciodată să-l ajute pe Crețu în prima repriză, are meritul centrării de gol în minutul 37. Evoluție mai bună în repriza a doua, dar fără finalizare.

************************************************************

Cristian Dumitru 5 – a intrat în minutul 46, în locul lui Adrian Petre, a avut egalarea în gheată în minutul 81, dar în rest a absentat nemotivat

Ionuț Vână 5 – a intrat în minutul 72, în locul lui Moruțan, nu s-a remarcat cu nimic

Alexandru Pantea – a intrat în minutul 85, în locul lui Panțîru, a jucat prea puțin pentru a fi notat

Bogdan Argeș Vintilă 5 – nimic nou pe „frontul de vest”, același „discurs” monoton (în evoluția echipei), n-a reușit să schimbe nimic din mers când Craiova s-a retras după goluri, să forțeze cumva jocul stereotip în atac, de neînțeles schimbarea celui mai bun jucător, Moruțan, în afara cazului că s-a accidentat.

• 9-6 a fost „scorul” șuturilor la poartă
  • 12-9 a fost „scorul” ocaziilor
  • 100-92 a fost „scorul” atacurilor

(P) Cota BETANO pentru FC Botoșani – Universitatea Craiova: 1,72 este cota pentru “PSFX”. Vezi aici toate cotele!