Notele Fanatik după România – Armenia. Elevii lui Mirel Rădoi au practicat un fotbal încântător

România a învins-o pe Armenia, 1-0, în etapa a 8-a din preliminariile Campionatului Mondial 2022.
11.10.2021 | 23:55
Notele Fanatik dupa Romania  Armenia Elevii lui Mirel Radoi au practicat un fotbal incantator

Golul victoriei pentru „tricolori” a fost marcat de Alexandru Mitriță, cu capul, în minutul 26, după un corner executat perfect de Răzvan Marin.

În urma acestui meci, România urcă pe locul 2 din grupa J, cu 13 puncte obținute după opt meciuri jucate.

Notele Fanatik după România – Armenia

F. Niță – 7 – A conferit siguranță în poarta României.

A. Rațiu – 7 – A oferit siguranță în defensivă și, totodată, a combinat foarte mult, în plan ofensiv, cu Ianis Hagi.

V. Chiricheș – 8 – A fost ca un stâlp în centrul apărării României și a ajutat la construcția fazelor de atac.

I. Nedelcearu – 7 – Nu a avut probleme în defensivă, deși în debutul meciului a trimis o pasă la adversar, care o putea costa scump pe România.

N. Bancu – 6 – A urcat de multe ori în atac, însa nu și-a neglijat sarcinile defensive.

A. Cicâldău – 7 – I-a presat pe jucătorii armeni și a încercat de mai multe ori șutul de la distanță. Nu de puține ori, a coborât să ajute defensiva.

R. Marin – 7 – A executat perfect cornerul în urma căruia Alexandru Mitriță a înscris cu capul. A trimis mai multe șuturi plasate de la distanță.

N. Stanciu – 7 – A făcut spectacol în careul armenilor cu driblingurile sale și i-a trimis multe pase bune lui Claudiu Keșeru.

I. Hagi – 6 – A fost activ în atac. În minutul 70, a trimis un șut splendid din lovitură liberă, care l-a pus la încercare pe portarul armenilor.

C. Keșeru – 6 – Foarte combativ, i-a chinuit în mod constant pe fundașii armeni.

A. Mitriță – 7 – A înscris cu capul la cornerul executat de Răzvan Marin. În minutul 33, a scăpat singur cu portarul, dar a șutat slab, iar mingea a fost deviată în corner.

Au mai jucat:

O. Moruțan – 6 – A intrat în minutul 62. A încercat mai multe pase filtrante și a avut o prestație curajoasă, având în vedere că a bifat primele sale minute pentru echipa națională de seniori.

A. Ivan – 6 – A intrat în minutul 62. Nu a avut faze notabile în plan ofensiv.

C. Manea – 7 – A intrat în minutul 66. Nu a avut probleme în defensivă.

V. Mihăilă: A intrat în minutul 82. A avut prea puțin timp să se remarce.

D. Nedelcu: A intra în minutul 82. A avut prea puțin timp să se remarce.