Notele Fanatik după Universitatea Craiova – CFR Cluj 1-0. Fotbal puțin, un șut și cam atât

Lyes Houri este omul meciului, pentru reușita din minutul 63. În rest, prestații modeste ale ambelor echipe.
23.09.2021 | 23:51
Notele Fanatik dupa Universitatea Craiova  CFR Cluj 10 Fotbal putin un sut si cam atat
Ionuț Vînă a avut o evoluție nu tocmai convingătoare în partida cu CFR Cluj, din Cupa României

Universitatea Craiova – CFR Cluj 1-0 a fost doar o nouă dovadă a nivelului foarte scăzut din fotbalul românesc. Două echipe cu pretenții, dar care au folosit multe rezerve.

A ieșit un joc lent, cu puține ocazii de poartă, decis de șutul lui Lyes Houri, care l-a învins pe neinspiratul Cristiano Figueiredo.

Notele FANATIK la Universitatea Craiova – CFR Cluj 1-0. Șutul lui Houri, singurul moment de fotbal

David Lazar: 6. Nu a fost testat prea mult. A intervenit când a fost nevoie de el, la lovitura de cap a lui Cestor.

Antoine Conte: 6. O prestaţie sigură, dar a fost ajutat şi de apatia din ofensiva celor de la CFR Cluj.

Vladimir Screciu: 6. – Un jucător care poate fi recuperat, după ce intrase într-un con de umbră. S-a descurcat bine ca fundaş central.

Marius Constantin: 6. Nici el nu a avut probleme cu jucătorii de atac de la CFR Cluj. I-a dominat pe puştii Gîdea şi Gondiu.

Bogdan Vătăjelu: 6. A fost trimis pe flancul drept şi a fost destul de activ. O contribuţie de luat în seamă şi la faza golului.

Ionuț Vînă: 6. Destul de puţine apariţii în jocul ofensiv al Universităţii Craiova. Dă uneori senzaţia că poate controla mijlocul terenului, dar are nevoie de mai multă implicare.

Matteo Fedele: 6. Un pic cam lent, dar fără mingi pierdute. Ce-i drept, nici nu a încercat lucruri speciale.

Lyes Houri: 7. Omul meciului datorită şutului care a decis partida, în minutul 63. A fost oricum destul de activ pe parcursul partidei.

Jovan Markovic, o nouă prestație dezamăgitoare pentru Universitatea Craiova. Nici Koljic nu a fost mai inspirat

George Cîmpanu: 6. Un joc destul de bun, dar are nevoie de mai multă consistenţă. Încă mai dispare din meci.

Jovan Markovic. 5. Un nou joc modest al atacantului de națională de la Universitatea Craiova. Încearcă mereu rezolvările cele mai complicate și nu îi ies. Schimbat la pauză.

Ștefan Baiaram. 5. Activ doar în primele minute ale partidei, apoi a dispărut din joc.

Au mai jucat:

Elvir Koljic: 5. Nici el nu a rezolvat problemele ofensive ale Universităţii Craiova. Ratare uriaşă în prelungiri.

Dan Nistor: 6. O prestaţie bună la mijloc, pare să îşi regăsească forma.

Gustavo: 5 Nu foarte convingător, aşteptările de la el sunt mai mari.

Andrei Ivan: 6. Încearcă și el rezolvări care se dovedesc ineficiente. Totuși, destul de activ, contribuție la faza golului.

CFR Cluj, prestație dezamăgitoare la Craiova. Ciprian Deac a fost nervos și pe zero la capitolul realizări

CFR Cluj

Cristiano Figueiredo: 5. Putea să facă mai mult la golul lui Hury, minutul 63.

Mihai Butean: 5. De pe flancul lui a pornit atacul din care Universitatea Craiova a marcat singurul gol al partidei. Când părea că se descurcă bine.

Mike Cestor: 5 – Lent. Nu a fost prea mult testat, dar s-a mișcat foarte încet la puținele intervenții.

Ovidiu Hoban: 5 – O frână în joc pentru CFR Cluj.

Florin Ştefan: 6. Este o soluție pentru Petrescu, poate juca mai des. Și-a făcut treaba în stânga.

Anas Tahiri: 4. Este un jucător care nu pare să ajute prea mult pe CFR Cluj. Lent și fără sclipiri.

Gondiu arată unele calități, dar are nevoie de minute și mai multă forță. Și Gîdea s-a zbătut mult în atac

Jonathan Rodriguez 5 – Se anunța un transfer interesant, dar se transformă într-o mare dezamăgire.

Nana Boateng 5 – A alergat mult, a realizat puțin.

Ciprian Deac: 4 – Foarte nervos. A riscat la mai multe faze să fie eliminat de Istvan Kovacs. A fost ușor depășit și de combinația Ivan – Vătăjelu pe flanc la faza golului. Pentru un jucător cu experiența sa, foarte modest.

Gheorghe Gondiu: 5. I-a fost greu să intre în combinații cu colegii săi în primele 45 de minute. A arătat că are calități, dar are nevoie de minute. Cea mai bună fază a lui, o minge așezată cu pieptul pentru șutul lui Chipciu, în minutul 36.

Alexandru Chipciu: 4. Unul dintre cei mai bine plătiți jucători din Liga 1, aproape inexistent.

A mai jucat:

Adrian Gîdea: 6. A intrat destul de bine în meci. S-a remarcat în special cu o deviere bună pentru Tahiri, minutul  61

(P) Cota BETANO pentru Universitatea Craiova – Dinamo: 1,37 este cota pentru „1 solist”. Vezi aici toate cotele!