Notele jucătorilor în CFR Cluj – Lazio 2-1! Între 4 la Traore și 8 la Omrani. Cine a fost cel mai bun lazial

20.09.2019 | 01:26
Notele jucatorilor in CFR Cluj  Lazio 21 Intre 4 la Traore si 8 la Omrani Cine a fost cel mai bun lazial

CFR Cluj a reușit un nou succes uriaș în Europa, reușind să învingă Lazio cu 2-1 în Gruia. Echipa lui Dan Petrescu a început modest această confruntare. Romanii au condus jocul în prima repriză și au marcat primii prin Bastos. Clujenii au reușit să își revină pe final de repriză după un penalty obținut de Djokovic și transformat de Ciprian Deac. Ardelenii au dat lovitura pe final de meci cu golul lui Omrani în minutul 75 și încep cu dreptul aventura europeană din grupe.

Cum au evoluat jucătorii pe parcursul celor 90 de minute! Vezi notele

Dar, cum au evoluat jucătorii lui Dan Petrescu și Simone Inzaghi pe parcursul acestui meci? FANATIK vă prezintă notele pe care le obțin jucătorii celor două echipe care au evoluat în această seară:

CFR Cluj

Giedrius Arlauskis – 7: Providențial la ocazia bună a lui Milinkovic-Savic, fără vină la gol. Sigur pe el și a avut din nou o intervenție foarte bună în prelungiri prin care a păstrat rezultatul.

Ionuț Peteleu – 6: Izolat în banda dreaptă, fără urcări în prima repriză, însă a ținut foarte bine banda în partea secundă și lazialii nu au creat pericol pe banda lui.

Andrei Burcă – 6: nesigur în prima parte, fără prea multe intervenții și cu o lovitură liberă periculoasă făcută cadou în minutul 39. Ca întreaga echipă, a jucat mai bine în repriza a doua.

Kevin Boli – 7: depășit în start de Correa, încă nu părea acomodat cu echipa, însă s-a revanșat în partea a doua, când a jucat mult mai bine și a fost mult mai sigur.

Mike Cestor – 6: fundaș activ, a urcat în câteva faze cu mingea la picior, a avut mai mult tupeu decât colegii săi din defensivă. L-a blocat pe Correa în fază de 1 la 1,

Mario Camora – 6: evoluția lui a lăsat de dorit în prima parte. A fost depășit ușor de Lazzari pe acea parte. În partea secundă a reușit câteva incursiuni bune, care au creat pericol.

Mihai Bordeianu – 5: a greșit la golul lui Bastos, iar în partea secundă a intrat mai curajos și a avut câteva incursiuni și o pasă foarte bună care l-a lăsat pe Omrani singur cu portarul.

Damian Djokovic – 7: O evoluție bună la închidere, a reușit să stopeze câteva atacuri laziale. A scos penalty-ul din prima repriză și a fost unul dintre cei mai buni jucători de la mijlocul terenului.

Adrian Păun – 6: Foarte activ în debut de meci, însă cu multe ezitări. Apoi, a fost destul de izolat între fundașii adverși, însă în partea secundă a devenit mai activ. A fost decisiv la golul lui Omrani. I-a dat pasa la șutul în bară și l-a incomodat pe Strakosha. A crescut în evoluție pe parcursul meciului.

Lacina Traore – 4: S-a luptat cu fundașii adverși, însă deseori a fost izolat și puține mingi au ajuns la el. Nu a pus în pericol poarta adversă.

Ciprian Deac – 7: S-a remarcat în minutul 23 când a executat bine o lovitură liberă în careu care a creat panică. A fost de multe ori pierdut prin apărarea adversă. A marcat din penalty și în partea secundă a creat mai mult pericol în ofensivă.

Billel Omrani (intrat în minutul 46) – 8: A ratat singur cu portarul la 7 minute după ce a intrat pe teren. A mai irosit două șanse bune, a avut o bară, dar a insistat pe fază și a profitat de gafa lui Berisha. Una peste alta, cel mai bun jucător al CFR-ului.

Juan Culio (intrat în minutul 83): revenit după o pauză de 10 meciuri.

Cătălin Golofca (intrat în minutul 90): debut european pentru CFR Cluj.

Notele jucătorilor în CFR Cluj - Lazio 2-1! Între patru la Traore și opt la Omrani. Cine a fost cel mai bun lazial
Notele jucătorilor în CFR Cluj – Lazio 2-1! Între patru la Traore și opt la Omrani. Cine a fost cel mai bun lazial FOTO: Ciprian Deac inscrie un gol in meciul de fotbal dintre CFR Cluj si Lazio din Grupa E a Ligii Europa, disputat pe stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj-Napoca

Lazio:

Thomas Strakosha – 4: A șomat în prima parte, a avut două ieșiri foarte bune pe centrări. În partea secundă a greșit decisiv la golul doi al lui Omrani.

Denis Vavro – 4: A fost ezitant la faze fixe, în rest l-a marcat bine pe Deac în prima parte. În a doua repriză a evoluat modest, fiind deseori depășit de atacanții CFR-ului.

Francesco Acerbi – 5: Sigur pe el în prima parte, a început să greșească în repriza secundă și a fost depășit

Bastos – 6: A deschis scorul, venind nemarcat, însă pe fază defensivă a avut câteva nesincronizări. L-a pierdut pe Omrani, care a scăpat singur cu portarul, însă a ratat.

Manuel Lazzari – 6: A făcut legea pe partea dreaptă a atacului lazial. Deseori l-a depășit ușor pe Camora și a ratat două ocazii mari pentru oaspeți.

Sergej Milinkovic-Savic – 5: A fost unul dintre cei mai periculoși oameni din prima repriză. A ratat două șanse bune cu capul, în minutele 11 și 45.

Lucas Leiva – 5: A făcut penalty-ul la Djokovic, însă a controlat jocul la mijlocul terenului.

Valon Berisha – 4: Discret în prima parte, nu s-a remarcat și a fost primul jucător schimbat de Simone Inzaghi.

Jony – 5: A câștigat deseori duelul cu Peteleu, a avut câteva incursiuni bune pe partea stângă și a avut un șut periculos,

Joaquin Correa – 5: Foarte tehnic, a scos adversari din joc, însă nu a fost periculos la poarta lui Arlauskis.

Felipe Caicedo – 4: Periculos în prima repriză, însă bine blocat de fundașii adverși. A coborât deseori în defensivă, deseori făcând risipă de efort. Nicio realizare în ofensivă

Danilo Cataldi, (intrat în minutul 67) – 5: a avut o ocazie uriașă în final de meci.

Notele jucătorilor în CFR Cluj – Lazio 2-1! Între patru la Traore și opt la Omrani. Cine a fost cel mai bun lazial FOTO: Sergej Milinkovic-Savic in meciul de fotbal dintre CFR Cluj si Lazio din Grupa E a Ligii Europa, disputat pe stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj-Napoca

Bobby Adekanye (intrat în minutul 80 în locul lui Bastos): a jucat prea puţin pentru a fi notat

Senad Lulic (intrat în minutul 80 în locul lui Jony): a jucat prea puţin pentru a fi notat