Simona Halep s-a retras din tenis la Transylvania Open, la începutul acestui an. Fosta mare tenismenă și-a găsit o nouă pasiune după ce a lăsat „sportul alb” în urmă. Cu ce nouă achiziție se laudă acum.
Chiar dacă nu refuză să apară pe terenul de tenis atunci când i se propune, așa cum a fost și prezența sa la demonstrativul de la Iași de la începutul lunii iunie, Simona Halep se concentrează acum pe noua sa pasiune.
Fostul lider WTA s-a apucat de golf și și-a achiziționat recent o casă lângă un teren destinat acestui sport. Simona Halep are acum o nouă reședință la câțiva kilometri de București și este extrem de încântată de decizia luată.
„M-am hotărât să cumpăr o casă, o căsuţă aş putea să spun. Mi-am dezvoltat pasiunea pentru golf. Mă bucur tare mult că putem şi în România, lângă Bucureşti, să avem un teren de golf cu toate facilităţile!
Stând în natură, văzând atâta verdeaţă, mă ajută tare mult să-mi relaxez mintea, pentru că au fost ani foarte grei în tenis. Trăiesc fiecare zi cu multă bucurie şi încerc să descopăr lucruri pe care nu le-am făcut niciodată.
Retragere fericită, viată fericită. Cam aşa e şi la mine. Obiectivul meu e să trăiesc în prezent“, a declarat Simona Halep, conform celor de la AS.ro.
Simona Halep a avut parte de o primire de mare campioană la Iași, în uralele spectatorilor care așteptau cu nerăbdare să o vadă din nou în acțiune pe terenul de tenis.
Ea a făcut echipă pentru început cu Andrei Pavel, duelându-se cu Alexandra Dulgheru și Stan Wawrinka. Ulterior, Simona a făcut pereche Stan Wawrinka și au făcut show contra adversarilor Raluca Olaru și Cornel Ilie, solistul de la trupa Vunk.