Noua minune de la FCSB, gol la prima partidă ca titular în cupele europene! Pe cine a îmbrățișat după reușită

18.07.2019 | 20:21
Noua minune de la FCSB, Cristian Dumitru, a marcat un gol la prima partidă ca titular în cupele europene

Noua minune de la FCSB, Cristian Dumitru, a marcat un gol la prima partidă ca titular în cupele europene. Puștiul de doar 17 ani al ”roș-albaștrilor” a început ca titular întâlnirea retur din deplasare cu Milsami Orhei, din manșa secundă a turului întâi preliminar al Europa League.

Noua minune de la FCSB, gol la prima partidă ca titular în cupele europene

În minutul 4, Claudiu Belu a centrat din partea dreaptă, Răzvan Oaidă a recentrat până la Cristian Dumitru, iar noua minune a celor de la FCSB a șutat imparabil din mijlocul careului și a marcat la primul meci ca titular în cupele europene. Imediat după ce a deschis scorul în partida cu Milsami Orhei, atacantul de 17 ani a mers la banca de rezerve și s-a îmbrățișat cu directorul sportiv Mihai Stoica, unul dintre cei mai aprigi susținători ai săi.

Cristian Dumitru a jucat și în manșa tur cu Milsami Orhei, antrenorul Bogdan Andone introducându-l pe teren în minutele de prelungire în locul lui Florinel Coman. Puștiul de 17 ani nu este la primul gol pentru FCSB, el înscriind în noimebrie 2018 în partida pe care ”roș-albaștrii” au pierdut-o cu 2-1 în fața Dunării Călărași, în optimile de finală ale Cupei României. La începutul acestui an, el a fost împrumutat la formația Academica Clinceni, alături de care a reușit promovarea în Liga 1.