O bilă de trei puncte de la Billel Omrani. Cronica meciului CFR Cluj – Lazio Roma

19.09.2019 | 23:49
O bila de trei puncte de la Billel Omrani Cronica meciului CFR Cluj  Lazio Roma

CFR Cluj a debutat în grupele Europa League, pe teren propriu, în fața italienilor de la Lazio, veniți la Cluj fără golgeterul Ciro Immobile, vedeta Luis Alberto și românul Ștefan Radu. După o primă repriză controlată clar de oaspeți, chiar dacă s-a terminat 1-1, după pauză CFR Cluj a arătat fotbal. A intrat și Omrani, lăsat surprinzător în afara primului 11, au apărut și ocaziile. Și nu doar ocaziile, ci și golul victoriei, care face din CFR liderul grupei după 2-1 cu Lazio și 1-1 în Rennes – Celtic.

Mijlocul italienilor a dominat prima repriză în CFR – Lazio

Meciul începe cu adrenalina lui Adi Păun, care urmărește atent centrarea lui Camora și e aproape de a scoate primul corner în secunda 40. Apoi băieții lui Petrescu revin pe cele două linii pe care i-a așezat antrenorul. Pentru că așa îi place „Bursucului”, să joace la sigur?

Iar Lazio, care și-a lăsat acasă piesele grele, nu refuză să treacă la catedră. Cheile care închid culoarele spre poarta lui Strakosha sunt în buzunarele șortului lui Lucas Leiva, „sinapsa” Correa – Milinkovic funcționează ca unsă, Lazzari se distrează pe dreapta, Jony e ceva mai discret în partea opusă, doar Caicedo cerșește faulturi, fiind ținut la respect de Boli.

cfr cluj lazio
Alexandru Paun si Sergej Milinkovic-Savic in meciul de fotbal dintre CFR Cluj si Lazio din Grupa E a Ligii Europa, disputat pe stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj-Napoca, joi, 19 septembrie 2019. © FOTO: Flaviu Buboi / Sport Pictures

Avem 7 apărători în teren, dar Bastos dă gol nemarcat din 6 metri!

Astfel că apare prima situație, „capul” lui Milinkovic Savic din minutul 11, respins in extremis de Arlauskis. Lacina Traore îi dă o palmă sănătoasă peste față lui Acerbi, dar polonezul de la centru vede fault pentru CFR. E minutul 14 când Dan se ridică pentru prima oară de pe bancă, nemulțumit că nu-i merge sistemul cu 7 apărători.

Pentru că la cei cinci fundași în linie, și pe faza defensivă, dar mai ales pe atacul lui Lazio, se adaugă și Bordeianu, și Djokovic, mijlocașii de acoperire. Și mai rămân Deac, Păun și Lacina să atace tancul italian. Cam puțin, dar Petrescu știe ce a pregătit. Știe, oare? În minutul 25, Bastos dă gol cu capul, nemarcat pe 6 metri, deși avem numai apărători prin echipă. Dar fiind fundaș, Bastos trebuia probabil marcat de unul dintre Păun și Deac, pentru că Lacina e la Acerbi. Și imediat scăpăm de 0-2 la cursa lui Lazzari care s-a distrat cu viteza lui Camora.

CFR Cluj s-a apărat în linie cu cinci fundași, așa cum se vede în imaginea surprinsă de FANATIK: Peteleu, Burcă, Boli, Cestor, Camora

Dan Petrescu a reparat la pauză ce a greșit: out Lacina, intră Omrani

Dan știe însă ce a pregătit. Faza fixă. O avem în minutul 40. Primul corner. Leiva îl basculează pe Djokovic în careu, Stefanski arată fără ezitare 11 metri, iar Ciprian Deac egalează cu mare eleganță. După ce Omrani a ratat penalty-ul cu Slavia, decarul a devenit acum omul care-l face pe Petrescu să nu mai dea vina pe astre. Nu se știe ce se întâmpla dacă Omrani nu era pe bancă… Cine executa??)

Lui Milinkovic pare să nu-i iasă în meciul ăsta. Mai ratează o dată, milimetric, cu o lovitură de cap în minutul 45. „Tati” Petrescu a corectat la pauză mâna moartă. Esce Traore, entra Omrani. Și se schimbă clar ceva. Chiar și Bordeianu devine mai tupeist, așa cum îl știm și duce faza cu șut până în 18 metri. Minutul 50. Iar peste un minut Omrani ratează incredibil unu la unu cu Strakosha. Huyyyy! S-au schimbat terenurile, s-a schimbat și CFR-ul.

Ciprian Deac inscrie un gol in meciul de fotbal dintre CFR Cluj si Lazio din Grupa E a Ligii Europa, disputat pe stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj-Napoca, joi, 19 septembrie 2019. © FOTO: Flaviu Buboi / Sport Pictures

Billel face ce știe: golul victoriei! CFR, primul lider al grupei!

Dublă ocazie CFR în minutul 65, după ce cu câteva secunde mai devreme Arlauskis a refuzat italienilor golul de 1-2 la șutul lui Jony. Tupeul românilor îi surprinde pe băieții lui Simone Inzaghi, care construiesc tot mai greu. Ba mai așteaptă și contraatacul, cum a fost cel din minutul 74, când Cestor merită un bonus la notă pentru intervenția la Correa. Iar imediat vine premiul. Omrani face 2-1 în minutul 75, după ce prima oară lovește transversala, apoi îl lobează pe Strakosha.

Ultimul sfert de oră este cu inima în gât. Cei 8.000 de fani au mirosit apropierea unui succes puțin probabil la un moment dat și s-au activat. Simone Inzaghi forțează, dar amintirea de acum patru zile, de la Ferrara, cu Spal, redevine actuală. Petrescu îi oferă lui Deac meritatul standing ovation, mai tremurăm puțin la ocazia lui Cataldi din minutul 92, apoi gata. CFR, primul lider al grupei cu Lazio, Rennes și Celtic.