O fostă adversară a FCSB, eliminată rușinos din Europa League de o echipă din Malta! Ce echipe au reușit victorii la scor

Andrei Bogdan Şchiopu    Ionut Neamţu
in Europa League
19/07/2019, 11:09
O fostă adversară a FCSB eliminată rușinos din Europa League de o echipă din Malta. Ce echipe au reușit victorii la scor.

Primul tur preliminar din Europa League a fost excelent pentru echipele românești participante, Universitatea Craiova și FCSB reușind să se califice, fără prea mari emoții. Însă, surprizele nu au încetat să apară, spre disperarea pariorilor. O fostă adversară a FCSB a suferit o înfrângere umilitoare pe teren propriu, în fața celor de la Gzira, un “no name” din Malta!

Hajduk Split, eliminată de Gzira din Europa League

Fosta adversară a FCSB din sezonul trecut de Europa League, formația croată Hajduk Split, a oferit surpriza primului tur preliminar fiind eliminată de o echipă necunoscută din Malta chiar pe teren propriu. După ce în tur meciul se terminase 0-0, calificarea părea doar o formalitate pentru fosta echipă a lui Steliano Filip. Croații chiar au deschis scorul în minutul 7 prin Bassel Jradi și au intrat la cabine cu acest avantaj. Totul părea în grafic.

Repriza a doua a fost de coșmar pentru croați, care s-au văzut egalați în minutul 57 de echipa malteză. Gzira a trecut la conducerea partidei în minutul 69, prin golul ivorianului Hamed Kone, pentru ca tot acesta să închidă tabela la 3-1 în minutul 96, spre stupoarea fanilor lui Hajduk, care nu au mai suportat umilința și au început să-și înjure jucătorii și să rupă gardurile de protecție. Această dublă a fost prima confruntare directă dintre cele două echipe.

Echipa lui Steven Gerrard și-a câștigat meciul la scor

Echipa antrenată de Steven Gerrard, Glasgow Rangers, a oferit scorul serii, câștigând cu 6-0 meciul împotriva echipei din Gibraltar, St. Joseph. Cu același scor s-au impus și azerii de la Neftci Baku împotriva moldovenilor de la Speranța Nisporeni. Tot 6 goluri s-au înscris în meciul dintre formația norvegiană Haugesund și Cliftonville din Irlanda de Nord, norvegienii impunându-se cu scorul de 5-1.

Acest tur preliminar nu a fost benefic pentru toţi fotbaliştii români. KS Cracovia, echipa poloneză pentru care evoluează Cornel Râpă și fostul dinamovist Sergiu Hanca, a pierdut calificarea în prelungiri contra formației slovace Dunajska Streda. În meciul tur polonezii obținuseră un egal, 1-1, pe terenul slovacilor, iar în returul din Polonia, la sfârșitul celor 90 de minute, scorul a fost identic cu cel din tur, dar în prelungiri Dunajska Streda a înscris din nou și golul din minutul 120+2 al Cracoviei nu a mai contat în ecuaţia calificării. Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!