O nouă bătăie de cap pentru FCSB. Risto Radunovic a ieșit de pe teren în minutul 25 al meciului cu Finlanda

Fundașul lui FCSB, Risto Radunovic, a fost înlocuit după doar 25 de minute din cauza unor probleme medicale în meciul Muntenegru - Finlanda 0-2.
27.09.2022 | 10:36
O noua bataie de cap pentru FCSB Risto Radunovic a iesit de pe teren in minutul 25 al meciului cu Finlanda
Risto Radunovic, 30 de ani, a fost titular la FCSB în 11 partide în acest sezon. Pentru Muntenegru, a început din primul minut în patru din cele șase jocuri din Nations League. sursa foto: hepta.ro

Veste proastă pentru FCSB înaintea confruntării cu FC Argeș din SuperLiga României, de duminică. Risto Radunovic, unul dintre cei 12 jucători furnizați de gruparea roș-albastră pentru echipele naționale, a ieșit după doar 25 de minute de pe teren în meciul dintre Muntenegru și Finlanda.

Radunovic, om de bază și la naționala Muntenegrului

Fundașul stânga în vârstă de 30 de ani a părăsit gazonul din cauza unor probleme musculare și a fost înlocuit de Sasa Balic.

Astfel, Radunovic nu a putut ajuta indirect naționala României să nu retrogradeze în Liga C din Nations League întrucât, fără el pe teren, reprezentativa Muntengrului a pierdut cu 2-0 în fața finlandezilor.

El a fost jucat în cinci din cele șase jocuri ale acestei campanii din Nations League, iar în precedentele trei situații în care a fost utilizat din primul minut a fost integralist.

Radunovic, integralist în 11 meciuri la FCSB în acest sezon

Muntenegru a terminat actuala ediție a Nations League pe locul al treilea, cu șapte puncte, la fel ca și România, dar cu un golaveraj mai bun și având de partea sa rezultatele directe cu “tricolorii”.

Astfel, Risto Radunovic este incert pentru partida cu FC Argeș de pe Arena Națională, iar ieșirea lui prematură din meciul cu Finlanda de la Podgorica reprezintă o grijă în plus pentru Nicolae Dică.

Și asta în condițiile în care fundașul stânga muntenegrean a fost integralist în 11 partide din acest sezon.

Doar cu Anderlecht a intrat de pe bancă pe gazon

El a jucat ca titular în cinci din cele nouă meciuri din SuperLiga, iar în Conference League, a disputat șase jocuri din primul minut și a marcat două goluri, în victoriile cu Saburtalo și Viking Stavanger.

Singura apariție a lui Radunovic din postura de rezervă în acest sezon a fost în confruntarea cu Anderlecht Bruxelles, în care a prins doar ultimele 20 de minute pe Arena Națională, după ce l-a înlocuit pe Pantea.

(P) Cota BETANO la FCSB – FC Argeș: 2,15 este cota pentru “Peste 2,5 goluri”. Vezi aici toate cotele!