News

O nouă tragedie rutieră pe ”Drumul morții”. Doi decedați și trei răniți după un grav accident petrecut în Ialomița

”Drumul morții” face noi victime: sâmbătă, la primele ore ale dimineții, doi oameni au murit și trei sunt răniți după un accident grav petrecut în Ialomița.
26.10.2024 | 10:02
O noua tragedie rutiera pe Drumul mortii Doi decedati si trei raniti dupa un grav accident petrecut in Ialomita
Accident grav pe ”Drumul morții”, în Ialomița: două persoane decedate și trei rănite. Sursa foto: infotraficromania.ro / colaj Fanatik
ADVERTISEMENT

Doi bărbați au murit și încă trei persoane, printre care un copil, au fost rănite sâmbătă, la orele dimineții, după un accident deosebit de grav petrecut pe ”Drumul morții” în județul Ialomița.

Accident grav pe ”Drumul morții”, în Ialomița: două persoane decedate și trei rănite. Impact între o mașină și o autoutilitară

Conform primelor informații venite de la Poliția Română (IGPR), acest accident rutier grav s-a produs, sâmbătă dimineață, pe DN2 – E85, supranumit ”Drumul morții”.

ADVERTISEMENT

În impactul consemnat pe raza localității Ciocârlia, un autoturism şi o autoutilitară s-au ciocnit puternic. Într-o primă fază, două persoane au rămas încarcerate între fiare.

”Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că traficul se desfășoară dirijat, alternativ, pe DN 2 Urziceni – Buzău, pe raza localității Ciocârlia, județul Ialomița, unde au loc manevre pentru descarcerarea a două persoane din autoturismul avariat în urma coliziunii cu o autoutilitară”, a informat Poliția.

ADVERTISEMENT

În total, în accidentul din Ialomița au fost implicate cinci persoane: patru adulți și un minor, un băiat de 14 ani. Din datele ISU Ialomița, aflăm că pentru doi pasageri, mai exact doi bărbați, nu s-a mai putut face nimic.

ADVERTISEMENT

Cele două victime, de 58, respectiv 53 de ani, au fost găsite încarcerate, în stop cardio-respirator. Aceste persoane nu au răspuns manevrelor de resuscitare, fiind declarate decedate.

ADVERTISEMENT

”Victimele inconștiente au fost extrase dintre fiarele contorsionate ale autoturismelor și predate echipajelor SAJ, care deși au început imediat manevrele de resuscitare, acestea din păcate nu au răspuns, fiind declarate decedate”, conform IGPR.

La locul accidentului, ISU Ialomița a deplasat de urgență o autospecială de stingere, o autospecială de descarcerare, o ambulantă SMURD, iar în sprijinul acestora au acționat și trei echipaje ale SAJ Ialomița.

ADVERTISEMENT

Cele trei persoane care su scăpat cu viață din acest accident sunt conștiente. Printre ele se află și un minor de 14 ani. Cu toții au fost evaluați și monitorizați, ulterior fiind transportați la spitale din București și Urziceni.

Cel mai probabil, o cauză a accidentului ar fi vizibilitatea redusă. În zonă se semnalează ceață densă. ”Se circulă în condiții de vizibilitate diminuată din cauza ceții. Se estimează reluarea circulației în condiții normale după ora 09:30”, a anunțat, de dimineață, centrul InfoTrafic.