Sporturi

OFICIAL! Clasamentul WTA după turneul de la Doha! Simona Halep a urcat pe locul 2! Căderi dramatice pentru Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu

18.02.2019 | 10:25
OFICIAL Clasamentul WTA dupa turneul de la Doha Simona Halep a urcat pe locul 2 Caderi dramatice pentru Sorana Cirstea si Monica Niculescu

A fost publicat clasamentul WTA după turneul de la Doha, acolo unde Simona Halep a fost învinsă în finală de Elise Mertens, scor scor 3-6, 6-4, 6-3. Sportiva noastră a urcat o poziție față de săptămâna trecută și se află pe locul al doilea în clasamentul mondial al jucătoarelor profesioniste de tenis (WTA).

Pe prima poziție se află Naomi Osaka, iar Simona Halep se află la 1.400 de puncte în spatele liderului din clasamentul WTA. Japoneza a câștigat ultimele două turnee de Grand Slam. Pe locul 2 se află americanca Sloane Stephens, la 230 de puncte de sportiva noastră.

Mihaela Buzărnescu a rămas în continuare pe locul 29 în clasamentul WTA, iar Irina Begu a urcat trei poziții și se află pe 72. La dublu, cinci românce sunt în top 100. Mihaela Buzărnescu rămâne pe 27, Irina Begu, pe 35, Raluca Olaru a urcat două locuri și este pe 40, iar Monica Niculescu a urcat patru poziții și se află pe 47. Irina Bară ocupă poziția 62 după ce a urcat un loc.