Dramatism totala! Olanda-Spania 30-29 în finala CM de handbal feminin. Batavele au câştigat medalia de aur în ultimele secunde

Sorin Dumitrescu    Traian Terzian
în Handbal
15/12/2019, 14:47
olanda - spania, finala surpriză de la CM de handbal feminin, duminică, 15 decembrie, ora 13:30. Olanda (foto) e favorită

Olanda a învins-o pe Spania, scor 30-29, după o finală plină de dramatism şi a câştigat titlul mondial. Elevele lui Emmanuel Mayonnade au înscris golul victorie cu cinci secunde înainte de final, când au profitat de o lovitură de la 7 metri. Ibericele au blocat repunerea olandezelor la ultima fază, iar Hernandez Serrador a fost eliminată. Lois Abbingh a transformat perfect lovitura de la 7 metri, care a adus titlul mondial în vitrina Olandei.

Min. 7 / Spania – Olanda 6-3

UPDATE, ora 13:30 / A început Olanda – Spania, finala Campionatului Mondial de handbal feminin

Olanda – Spania Live Stream Online Digi Sport și Look Plus

Din păcate, cu o evoluţie departe de aşteptări a naţionalei României, care a încheiat abia pe locul 12, cu o singură victorie, cea asupra Ungariei, care i-a adus şi prezenţa în a a două fază pe grupe a competiţiei, unde a fost ciuca bătăilor.

Partida Olanda – Spania se joacă duminică, 15 decembrie, de la ora 13:30, la Kumamoto și este finala CM de handbal feminin, pe care o puteţi viziona în  direct pe programele Digi Sport şi Look Plus, dar şi intrând pe site-ul FANATIK.RO, unde o puteţi urmări în format LIVE VIDEO.

Olanda, victorie în ultimul meci direct

Spania este echipa care a învins Norvegia în semifinale, iar Olanda cea care a pus capăt invincibilităţii Rusiei de până la acest meci. Cele dpuă sunt egale în confruntările directe în partide oficiale: 4-4.

La ultima întâlnire, turneul final al CE 2018, în Franța, a câștigat Olanda cu 28-27. Ultimul succes pentru iberice a fost tot la un European, în 2016. Pentru bookmakeri Olanda este favorită, cotă 1,90, față de 2,60 cât a primit Spania.

Vom avea o campioană în premieră

Această finală reprezintă o premieră, deoarece niciuna dintre cele două formații nu a mai câștigat vreodată titlul mondial.

Olanda și Spania au reuşit un turneu remarcabil şi demonstrează că merită să se lupte pentru aur după ce au eliminat Norvegia, respectiv Rusia.

Rusia a luat medaliile de bronz

Presiunea va fi pe Olanda, în condiţiile în care echipa antrenată de francezul Emmanuel Mayonnade s-a calificat în finală (mare sau mică) la ultimele 6 turnee majore, spre deosebire de Spania, care joacă prima finală mondială din istorie.

În finala mică, Rusia a învins Norvegia, scor 33-28, și a câștigat medaliile de bronz. Astfel, norvegiencele vor întâlni România în grupa de la turneul preolimpic din care mai fac parte Muntenegru și Coreea de Nord.