După scandalul de la FCSB – Dinamo, Kyros Vassaras l-a trimis pe Istvan Kovacs și la Universitatea Craiova – Farul. Sorin Cârțu a oferit o reacție rapidă după ce a aflat delegarea CCA.
Istvan Kovacs și-a atras multe critici după ce nu a acordat penalty pentru Dinamo în prima repriză a meciului cu FCSB. Arbitrul român cu rang înalt în competițiile UEFA este privit acum cu scepticism.
Sorin Cârțu a comentat delegarea CCA la meciul echipei sale. Președintele onorific al oltenilor îl apreciază pe Istvan Kovacs, însă nu a putut tolera felul în care a judecat faza controversată din meciul de duminica trecută de pe Arena Națională.
„El este un arbitru bun. Știm ce bine arbitrează afară tot timpul. Dacă asta s-a decis, să fie convocat la meciul nostru, acceptăm orice.
Faza aia de la FCSB – Dinamo nu are loc de interpretări, nu accept alt comentariu, nu cum l-a transmis domnul din Grecia. Îl așteptăm la Craiova să arbitreze bine. În ultimul timp, n-am avut ce să-i reproșăm”, a spus Sorin Cârțu pentru GSP.ro.
„Îi pot arăta o notă de plată, că am spart televizorul de nervi că m-a mințit la faza penalty-ului. Mi-am cumpărat altul (n.r. un alt televizor), pentru că asta vechi nu-mi arăta ce se spune că trebuie să arate”, a mai spus fostul mare jucător român, conform sursei.
Universitatea Craiova – Farul Constanța este meciul programat sâmbătă, 1 martie, de la ora 19:00. Partida va conta în cadrul etapei a 29-a din Superliga, iar o victorie a gazdelor i-ar propulsa, pentru moment, pe primul loc.