Nici nu a venit noul an că deja se anunță noi legi și restricții. De data aceasta sunt vizați fumătorii. Autoritățile sunt puse pe dat amenzi mari celor care nu vor respecta cu sfințenie noile reguli.
Este vorba despre Milano, celebrul oraș italian care atrage mii de turiști anual datorită frumuseții locului. Autoritățile locale se pregătesc să impună amenzi considerabile pentru nerespectarea legii odată ce aceasta va intra în vigoare la începutul anului 2025.
Chiar din prima zi a noului an oamenii vor putea să mai fumeze în aer liber doar cu o singură condiție. Anume, să se afle la o distanță de cel puțin 10 metri față de alte persoane. Cei care nu vor ține cont de această lege riscă să fie amendați cu o sumă de până la 240 de euro.
Poate pentru unii este revoltătoare această lege, însă Milano nu este la prima reglementare de acest gen. Autoritățile locale au interzis deja fumatul în locurile de joacă, cimitire, stații de autobuz, parcuri și baze sportive încă din anul 2021.
Desigur, noua lege vizează doar produsele tradiționale din tutun, precum țigările obișnuite, trabucurile și țigările din foi. Țigările electronice pot fi folosite în continuare fără nicio grijă.
În urmă cu mai mulți ani Consiliul Municipal din Milano a aplicat acest regulament în încercarea de a îmbunătății calitatea aerului. De asemenea, acesta vine în contextul în care și alte orașe europene iau în considerare interzicerea fumatului în aer liber.
Milano are o populație de peste 1,3 milioane de locuitori și este unul dintre cele mai poluate orașe din Italia. Această nouă interdicție vizează să reducă riscurile pentru sănătate.
În jur de 9.000 de persoane din Italia mor anual din cauza consumului de tutun. Deși pare o lege drastică, aceasta vine în ajutorul sănătății cetățenilor.
Potrivit datelor oficiale, fumul provenit de la țigări din regiunea Lombardia reprezintă 75 din emisiile de particule poluate din aerul local.