Sorana OUT de la Madrid! Înfrângere usturătoare. Ce a făcut Marius Copil

Irina Aldea
în Tenis
08/05/2018, 19:10
Sorana Cirstea joaca pentru optimi contra Dariei Kasatkina

UPDATE: ora 19:00 De la reluare partidei în setul doi meciul nu a mai avut istoric, Kasatkina câştigând ghem după ghem. Rusoaica s-a impus cu 6-1.

UPDATE: ora 17:20 Partida dintre Sorana Cârstea şi Daria Kasatkina a fost întreruptă din cauza ploii în al doilea set, la scorul de 1-0 pentru rusoaică şi 15-15 pe serviciul româncei

UPDATE: ora 17:15 Sorana Cârstea a pierdut primul set cu 6-3, după ce a condus cu 3.-2. În turneul masculin singurul nostru reprezentant, Marius Copil a părăsit competiţia încă din primul tur. El a fost învins în două seturi identice, 4-6, 4-6.

UPDATE / Start în meciul Soranei Cîrstea cu Daria Kasatkina

Organizatorii turneului de la Madrid, care este patronat de Ion Ţiriac, au anunţat luni seară programul zilei de marţi, acolo unde vom avea 4 români în concurs.

Simona Halep, locul 1 WTA, va evolua, marţi, după ora 14.30, ora României, cu belgianca Elise Mertens, locul 16 WTA, în turul al doilea al Madrid Open. Aceasta partidă este a doua pe arena centrală Manolo Santana, după întâlnirea dintre Petra Kvitova şi Monica Puig, care începe la ora 13.00.

Pe terenul al patrulea, Sorana Cîrstea, locul 36 WTA, va evolua, în jurul orei 17.00, cu rusoaica Daria Kasatkina, locul 15 WTA. Această partidă este a treia a zilei, pe terenul 4, după meciurile Fabio Fognini – Leonardo Mayer, programat după 13.00, şi Kristyna Pliskova – Sara Sorribes Tormo. Cîrstea este programată şi la dublu pe terenul 4, după încă un meci de simplu masculin, Gillermo Garcia-Lopez – Ryan Harrison. Sorana Cîrstea face pereche cu spaniola Sara Sorribes-Tormo, iar adversarele lor din primul tur vor fi Julia Gorges (Germania) şi Karolina Pliskova (Cehia).

Românii, în acţiune şi pe tabloul masculin

În turneul masculin de 1.000 de puncte, Marius Copil, locul 92 WTA, venit din calificări, va da piept, în turul I, în jurul orei 15.00, cu germanul Jan-Lennard Struff, locul 65 ATP, după partida de deschidere a zilei, între Evgheni Donskoi şi Stefanos Tsitsipas. Meciul lui Copil va fi urmat pe acest teren de partida de dublu din prima manşă Florin Mergea/Daniel Nestor (România/Canada) – Fabio Fognini/Diego Schwartzman (Italia/Argentina).