în Tenis
05/09/2018, 20:33
Organizatorii de la Australian Open şi Wimbledon pregătesc o schimbare majoră GALERIE FOTO

Organizatorii de la Australian Open şi Wimbledon pregătesc o schimbare majoră. O modificare uriaşă a fost anunţată în turneele de Grand Slam.

Organizatorii turneelor de la Australian Open şi Wimbledon pregătesc o schimbare uriaşă în cadrul celor două turnee de Grand Slam, pe care intenţionează să o pună în practică de anul următor. Cele două turnee de Grand Slam vor să modifice formatul setului decisiv şi să introducă un sistem cu tie-break, în caz de egalitate la şase, informează Eurosport.

Schimbare majoră în turneele de la Australian Open şi Wimbledon. Deocamdată, un meci se termină în momentul în care un jucător reuşeşte să se distanţeze la două game-uri, dar această regulă a dus la anumite partide foarte lungi şi s-a dovedit a fi ineficientă.

Ultimul caz este meciul din semifinalele de la Wimbledon 2018, dintre Kevin Anderson şi John Isner, care s-a încheiat cu 26-24 în decisiv. Meciul a durat şase ore şi 36 de minute, iar Anderson a ajuns extenuat în ultimul act, fiind învins în trei seturi de Novak Djokovic. Organizatorii de la Australian Open şi Wimbledon au confirmat că discută modificarea acestei reguli. La US Open există deja această regulă implementată, în timp ce organizatorii de la Roland Garros nu şi-au expus opinia referitoare la această modificare.

Kevin Anderson şi John Isner au cerut la acea vreme modificarea regulamentului din tenis. Cei doi uriaşi au disputat la All England Club cel mai lung meci din istoria semifinalelor la Wimbledon. Anderson şi Isner sunt de părere că ITF trebuie să intervină şi să introducă un sistem tie-break şi în setul decisiv la turneele de Grand Slam care nu au abordat până acum această tactică. Conform regulamentului actual, în cazul în care setul se prelungeşte se joacă până când unul dintre cei doi sportivi ia un avans de două game-uri. Decisivul dintre Anderson şi Isner s-a încheiat 26-24.

Kevin Anderson şi John Isner cer modificarea regulamentului din tenis

“Avem nevoie de un tie-break şi în setul decisiv deoarece trebuie să protejăm jucătorii. Regula trebuie schimbată şi sper ca ITF să analizeze cu atenţie”, a spus Isner după meci. De asemenea, şi Kevin Anderson a fost de aceeaşi părere cu bunul său prieten american. “Regula trebuie schimbată, e greu să-ţi mai revii după un asemenea meci. Ai nevoie de câteva zile”, a adăugat Anderson. Deși toată lumea aștepta confruntarea dintre Novak Djokovic și Rafael Nadal, a doua semifinală programată joi la Wimbledon 2018, a fost duelul dintre Kevin Anderson și John Isner care a intrat în istorie. Cei doi au jucat o partidă de şase ore şi 35 de minute, încheiată cu victoria africanului, 7-6, 6-7, 6-7, 6-4, 26-24. Doar decisivul a durat două ore şi 55 de minute.

Confruntarea dintre John Isner și Kevin Anderson a devenit cea mai lungă semifinală din istoria turneului și al doilea cel mai lung meci jucat vreodată pe iarba londoneză. Recordul era foarte greu de bătut și este un alt meci în care John Isner a fost implicat. Este vorba de celebra victorie a americanului în fața francezului Nicolas Mahut, scor 70-68, la capătul a 11 ore și cinci minute de tenis. Partidă disputată în 2010, pe parcursul a trei zile.