Ori la bal, ori la spital! Şumudică nu a făcut niciun egal în ultimele 10 deplasări europene

Marius Şumudică are bilanţ echilibrat în cupele europene, 9 vitorii, 10 remize şi 9 înfrângeri, dar n-a terminat la egalitate în deplasare de 10 partide.
17.08.2021 | 18:57
Ori la bal ori la spital Sumudica nu a facut niciun egal in ultimele 10 deplasari europene

Steaua Roşie Belgrad – CFR Cluj se joacă în play-off-ul Europa League, astă seară, de la ora 22:00. Marius Şumudică şi elevii lui au nevoie de un rezultat bun în Serbia, dar totul se decide în returul din Gruia, pe 26 august, de la 21:30.

Bilaţul lui Marius Şumudică în Europa este unul echilibrat înainte de dubla cu Steaua Roşie, cu nouă victorii, 10 rezultate de egalite şi alte nouă înfrângeri în cele 28 de partide cu Vaslui, Astra şi CFR Cluj.

Interesant este faptul că, pe teren străin, formaţiile antrenate de Marius Şumudică nu au remizat decât de trei ori în 14 jocuri, iar în ultimele 10 nu s-a înregistrat nicio remiză.

Adversari grei cu Vaslui, calificări pierdute acasă

Aventura europeană a lui Marius Şumudică a început în 2012, când se afla pe banca Vasluiului lui Adrian Porumboiu. La finalul sezonului 2011-2012, moldovenii terminau pe locul secund al Ligii 1, în spatele CFR-ului, şi obţineau calificarea în preliminariile Ligii Campionilor.

În turul al treilea preliminar, lui SC Vaslui îi ieşea în cale Fenerbahce. În tur, pe teren turcilor, Liviu Antal deschidea scorul în minutul 75, dar pe final de meci Bekir Irtegun salva remiza. Peste o săptămână, Fenerbahce puncta prima (Erkin 12), dar Marius Niculae egala după doar două minute. Totul s-a rupt în ultimul sfert de oră, când Dirk Kuyt cu o dublă şi Moussa Sow au stabilit scorul final, iar Vaslui era eliminată din Liga Campionilor, dar ajungea în play-off-ul Europa League.

Iar în a doua competiţie europeană, dădea peste un adversar şi mai greu: Inter Milano. Italienii au câştigat turul din Moldova cu 2-0 şi erau ca şi calificaţi. Pe Giuseppe Meazza, Nicolae Stanciu (35 pen.) şi Varela (79) o duceau la conducere pe SC Vaslui, dar Inter a egalat de fiecare dată, prin Palcio (76) şi Guarin (90).

Astra, coşmarul lui West Ham

Următoarea campanie europeană pentru Marius Şumudică a venit la cârma Astrei, în sezonul 2015-2016, când primul eşec a adus şi eliminarea din competiţie. Parcursul a început contra scoţienilor de la Inverness, 1-0 în deplasare şi 1-1 la Giurgiu, în turul doi preliminar al Europa League. A urmat prima dublă cu West Ham, 2-2 afară şi 2-1 acasă, şi apoi capătul de linie AZ Alkmaar.

După o victorie 3-2 la Giurgiu, Şumudică mergea în Olanda ca să apere rezultatul. Însă, după 90 de minute, olandezii se impuneau cu 2-0 şi o eliminau pe Astra în turul al patrulea preliminar.

În 2016, în calitate de campioană a României, Astra lui Şumudică mergea în preliminariile Champions League, dar traseul era unul scurt. În turul al treilea, ceda în faţa lui FC Copenhaga, după 1-1 la Giurgiu şi 0-3 în Danemarca.

„Retrogradată“ în Europa League, Astra întâlnea un adversar cunoscut: West Ham. Iar dubla din play-off avea acelaşi deznodământ, favorabil lui Şumudică şi elevilor lui. Astra a remizat acasă 1-1 şi a câştigat 1-0 la Londra.

Au urmat şase meciuri într-o grupă cu AS Roma, Viktoria Plzen şi Austria Viena. Startul a fost unul ratat, înfrângere acasă cu austriecii (2-3) şi în deplasare la Roma (0-4). „Dubla“ cu cehii aducea patru puncte (2-1 afară şi 1-1 acasă) şi Astra reintra în lupta pentru calificarea în primăvară. Un nou succes în deplasare, 2-1 la Viena, şi un punct la Giurgiu cu italienii (0-0), consfinţea „venirea“ primăverii. În fazele eliminatorii, Genk s-a dovedit prea puternică, 2-2 la Giurgiu şi 1-0 în Belgia.

CFR şi norocul schimbării regulilor

După o pauză de 5 sezoane, Şumudică a revenit în Europa, pe banca lui CFR Cluj. Cu un coeficient de ţară în cădere liberă, campionii României au început preliminariile Champions League din chiar primul tur.

În Gruia, CFR a câştigat cu 3-1 în faţa lui Borac Banja Luka şi lua o opţiune serioasă pentru calificare. La retur, a urmat o mare surpriză. La capătul celor 90 de minute, bosniacii aveau 2-0 şi doar scoaterea regulii golului din deplasare i-a salvat pe ardeleni. Chipciu a adus liniştea pe finalul reprizelor suplimentare, cu o execuţie fabuloasă.

Cu Lincoln Red Imps, nu au fost probleme, 2-1 în Gibraltar şi 2-0 în Gruia, dar Young Boys s-a dovedit o nucă prea tare. Manea (4) a deschis scorul la Cluj, dar elveţienii au egalat la ultima fază. La Berna, tot CFR a deschis scorul şi tot în minutul 4, dar prin Omrani. Până la pauză, Young Boys a făcut 3-1, scor care s-a menţinut până la final.

Meciurile lui Şumudică în Europa

• 1 august 2012: Fenerbahce – SC Vaslui 1-1 (turul 3 preliminar Champions League)
  • 8 august 2012: SC Vaslui – Fenerbahce 1-4 (turul 3 preliminar Champions League)
  • 23 august 2012: SC Vaslui – Inter 0-2 (play-off Europa League)
  • 30 august 2012: Inter – SC Vaslui 2-2 (play-off Europa League)
  • 16 iulie 2015: Inverness – Astra 0-1 (turul 2 preliminar Europa League)
  • 23 iulie 2015: Astra – Inverness 0-0 (turul 2 preliminar Europa League)
  • 30 iulie 2015: West Ham – Astra 2-2 (turul 3 preliminar Europa League)
  • 6 august 2015: Astra – West Ham 2-1 (turul 3 preliminar Europa League)
  • 20 august 2015: Astra – AZ Alkmaar 3-2 (turul 4 preliminar Europa League)
  • 27 august 2015: AZ Alkmaar – Astra 2-0 (turul 4 preliminar Europa League)
  • 27 iulie 2016: Astra – FC Copenhaga 1-1 (turul 3 preliminar Champions League)
  • 3 august 2016: FC Copenhaga Astra 3-0 (turul 3 preliminar Champions League)
  • 18 august 2016: Astra – West Ham 1-1 (play-off Europa League)
  • 25 august 2016: West Ham – Astra 0-1 (play-off Europa League)
  • 15 septembrie 2016: Astra – Austria Viena 2-3 (grupe Europa League)
  • 29 septembrie 2016: AS Roma Astra 4-0 (grupe Europa League)
  • 20 octombrie 2016: Viktoria Plzen – Astra 1-2 (grupe Europa League)
  • 3 noiembrie 2016: Astra – Viktoria Plzen 1-1 (grupe Europa League)
  • 24 noiembrie 2016: Austria Viena – Astra 1-2 (grupe Europa League)
  • 8 decembrie 2016: Astra – AS Roma 0-0 (grupe Europa League)
  • 16 februarie 2017: Astra – Genk 2-2 (16-imi Europa League)
  • 23 februarie 2017: Genk – Astra 1-0 (16-imi Europa League)
  • 6 iulie 2021: CFR Cluj – Borac Banja Luka 3-1 (turul 1 preliminar Champions League)
  • 13 iulie 2021: Borac Banja Luka – CFR Cluj 2-1 (turul 1 preliminar Champions League)
  • 20 iulie 2021: Lincoln Red Imps – CFR Cluj 1-2 (turul 2 preliminar Champions League)
  • 28 iulie 2021: CFR Cluj – Lincoln Red Imps 2-0 (turul 2 preliminar Champions League)
  • 3 august 2021: CFR Cluj – Young Boys 1-1 (turul 3 preliminar Champions League)
  • 10 august 2021: Young Boys – CFR Cluj 3-1 (turul 3 preliminar Champions League)