Naomi Osaka are coșmaruri cu Simona Halep: „Încă mai visez urât”

în Tenis
28/01/2019, 17:59
Naomi Osaka are coșmaruri cu Simona Halep: „Încă mai visez urât” GALERIE FOTO
Naomi Osaka a anunțat că are coșmaruri cu Simona Halep

Noul număr 1 mondial, Naomi Osaka, a devenit la 21 de ani noul număr 1 mondial, după ce a câștigat ultimele două turnee de mare slam. Cu toate acestea, românca Simona Halep este în mintea sportivei asiatice. Asta după ce fostul număr 1 mondial a învins-o pe japoneză la ediția precedentă de la Australian Open, în faza optimilor de finală.

“În mintea mea, mi-ar fi plăcut să căştig turneul şi anul trecut. Încă mai visez urât şi am coşmaruri după o lovitură de forehand din meciul cu Simona Halep, când aveam minge de break şi am trimis mingea afară. Ea a ajuns în finală apoi, dupa ce eu am pierdut acel meci”, a declarat Naomi Osaka, cea care a câștigat finala de la Australian Open în fața Petrei Kvitova, scor 7-6, 5-7, 6-4.

Naomi Osaka a suferit și o înfrângere drastică împotriva Simonei Halep

Cele două sportive aveau să se mai întâlnească de două ori pe parcursul anului trecut. Simona Halep a trecut în turul 2 al turneului de la Roma în stil de mare campioană, scor 6-1, 6-0. În schimb, Osaka avea să își ia revanșa în fața lui Halep în semifinalele turneului de la Indian Wells, acolo unde s-a impus cu 6-3, 6-0.

Simona Halep a pierdut fotoliul de lider WTA, după turneul de la Australian Open. În noul clasament dat publicității în această săptămână, Naomi Osaka a devenit noul număr 1 mondial. Ea este primul reprezentant al continentului asiatic, atât la masculin cât și la feminin, care devine lider în circuitul profesionist de tenis. În septembrie, Naomi Osaka obținea primul ei titlu de Mare Șlem, la US Open, într-o finală câștigată în fața Serenei Williams. Osaka a devenit astfel a 26-a jucătoare care a urcat pe primul loc în clasamentul WTA și cea mai tânără de la daneza Caroline Wozniacki. Ea a urcat pe prima poziție în 2010, la vârsta de 20 de ani și 92 de zile.