Ovidiu Hațegan, arbitraj impecabil la Torino și glume cu Ronaldo la pauză. Reacția exclusivă a lui Porumboiu

Alin Miu    Andrei Trifan
in Champions League
08/11/2018, 01:16
Ovidiu Hațegan, arbitraj impecabil la Torino

Juventus – Manchester United a fost una dintre cele mai frumoase partide ale serii din UEFA Champions League, repriza secundă aducând în prim-plan goluri spectaculoase și multă dramă.

Partida a fost oficiată de Ovidiu Hațegan, cel mai bun arbitru român la ora actuală. A fost cea de-a treia sa partidă în acest sezon de Liga Campionilor și un nou duel de vis, după ce în urmă cu două săptămâni arbitrase Barcelona – Inter 2-0.

Arbitrajul lui Ovidiu Hațegan de la Torino a fost fără greșeală, toate cele cinci cartonașe galbene acordate în meci fiind meritate, iar arbitrul lăsând jocul liber, în favoarea spectatorilor. Brigada condusă de Hațegan a validat corect golul lui Ronaldo, plecat dintr-o poziție corectă. Apoi, centralul partidei a acordat corect faultul care a dus la lovitura liberă din care Mata a egalat, iar în final a luat din noua decizia corectă la o fază extrem de complicată, în care United a marcat golul victoriei.

“Daca a arbitrat fără greșeală este foarte bine. Un pas înainte pentru el ca arbitru” – a spus Adrian Porumboiu în exclusivitate pentru FANATIK.RO

Camerele TV l-au surprins pe Hațegan discutând cu Ronaldo la finalul primei reprize, lusitanul dorind clarificări asupra unei faze. Apoi, înainte de startul reprizei secunde, Hațegan și Ronaldo au ieșit în același timp pe teren și au fost extrem de zâmbitori.

Interesant este că Hațegan a ajuns să oficieze acest joc printr-o conjunctură, cel delegat inițial să oficieze partida fiind francezul Clement Turpin, care s-a accidentat însă.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!