Brigadă românească în sferturi! Ovidiu Haţegan arbitrează echipa care a umilit FCSB în Europa

Victor Paun
in Fotbal international
03/04/2018, 13:27

Federaţia Română de Fotbal a anunţat, prin intermediul unui comunicat de presă, că Ovidiu Haţegan va fi centralul meciului Lazio Roma – Salzburg, programat joi, de la ora 22.05, pe stadionul Olimpic din Roma. Este locul de unde FCSB a plecat umilită, după 1-5 în returul 16-imilor de finală ale Europa League.

“Asistenţii acestuia în partida care va avea loc la Roma vor fi Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe. Cel de-al patrulea oficial va fi Radu Ghinguleac, în vreme ce asistenţii adiţionali vor fi Istvan Kovacs şi Sebastian Colţescu”, mai precizează FRF în comunicat.

A mai arbitrat în Liga Campionilor şi Europa League

La 37 de ani, Ovidiu Haţegan este cel mai bine cotat arbitru român al momentului. Doar în acest sezon de Champions League a arbitrat în 5 partide din faza grupelor: Celtic – Astana (5-0), Sporting – Barcelona (0-1), Porto – Leipzig (3-1) şi Maribor – Sevilla (1-1). Haţegan a mai arbitrat şi meciul tur dintre Leipzig şi Zenit Sankt Petersburg, scor 2-1, în optimile de finală Europa League.