Ovidiu Hațegan îl va arbitra pe Răzvan Lucescu! Brigada din România, delegată la finala mică a Campionatului Mondial al Cluburilor

Francisc Oprea
în Fotbal international
20/12/2019, 11:48
Ovidiu Hațegan va conduce finala mică de la CM al Cluburilor. Sursă Foto: Sportpictures

Brigada condusă de Ovidiu Hațegan va oficia al doilea meci de la Campionatul Mondial al Cluburilor. Arbtrii români vor conduce finala mică a competiției din Qatar, în care se vor întâlni Al Hilal, formația condusă de Răzvan Lucescu, și Monterrey.

Ovidiu Hațegan va conduce finala mică a Campionatului Mondial al Cluburilor

Răzvan Lucescu a ratat un duel cu Liverpool în finala Campionatului Mondial al Cluburilor, după înfrângerea suferită în penultimul act cu Flamengo, dar se va lupta pentru locul trei, împotriva mexicanilor de la Monterrey.

Meciul programat sâmbătă de la ora 16:30 în Qatar va fi condus de Ovidiu Hațegan la centru, alături de Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe, de la linii, conform Digisport. Brigada românească va bifa al doilea meci de la Campionatul Mondial al Cluburilor, după Monterrey – Al Sadd, din sferturi.

Ovidiu Hațegan este arbitru FIFA din 2008, iar în urmă cu patru ani a ajuns în cea mai importantă categorie din arbitraj, Elite Class. Începând cu a doua parte a sezonului, România va avea doi centrali în această categorie, Istvan Kovacs fiind promovat la cel mai înalt nivel.

Răzvan Lucescu a condus o repriză în semifinala cu Flamengo

Al Hilal a debutat la Campionatul Mondial al Cluburilor în sferturi, unde a întâlnit Esperance de Tunis. Formația lui Răzvan Lucescu a obținut victoria după golul marcat de Bafetimbi Gomis în minutul 73, iar în semifinală a dat peste Flamengo, câștigătoarea Copei Libertadores.

Arabii au condus din minutul 18, însă echipa din America de Sud a restabilit egalitatea imediat după pauză. Echilibrul pe tabelă s-a păstrat până în minutul 78, când Flamengo a trecut pentru prima dată în avantaj, pe care l-a dublat patru minute mai târziu, după un autogol.

Al Hilal întâlnește Monterrey în finala mică a Campionatului Mondial al Cluburilor, meci programat sâmbătă de la ora 16:30, în timp ce duelul pentru marele trofeu, dintre Liverpool și Flamengo, se va juca în aceeași zi, de la 19:30.