Traian Terzian
in Europa League
16/04/2019, 15:00
Ovidiu Hațegan va arbitra derby-ul sferturilor din Europa League! UEFA l-a trimis în infern GALERIE FOTO
Arbitrul Ovidiu Hațegan va conduce la centru derby-ul sferturilor de finală din Europa League dintre Napoli și Arsenal

Arbitrul Ovidiu Hațegan va conduce la centru derby-ul sferturilor de finală din Europa League, după ce în urmă cu zece zile a fost la centru într-un meci important în lupta pentru salvarea de la retrogradare din Arabia Saudită. Hațegan este foarte bine văzut la UEFA, care în runda precedentă din Europa League a fost trimis să conducă un alt meci important: Internazionale Milano – Eintracht Frankfurt 0-1.

Ovidiu Hațegan va arbitra derby-ul sferturilor din Europa League

După o prestație foarte bună în partida de la Milano, UEFA l-a trimis pe cel mai bun ”central” din România tot în Italia, de această dată în infernul de pe San Paolo. Astfel, Ovidiu Hațegan va arbitra meciul SSC Napoli – Arsenal Londra, derby-ul manșei secunde a sferturilor de finală din Europa League, care se va disputa joi, 18 aprilie, de l aora 22:00, și vare va fi transmis în format LIVE VIDEO și LIVE TEXT pe FANATIK.RO.

Le primeşti GRATIS cu revista TAIFASURI! Faimoasele GHEARE DE BUCĂTĂRIE au ajuns și în România! Americanii nu pot trăi fără ele! Detalii AICI

Ovidiu Hațegan va avea șansa de a-l arbitra pe căpitanul echipei naționale a României, Vlad Chiricheș, care ar putea fi titularizat în centrul apărării de antrenorul lui Napoli, Carlo Ancelotti. ”Centralul” din Arad va fi ajutat de asistenții Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe, asistenţii suplimentari Radu Petrescu şi Sebastian Colţescu, iar arbitru de rezervă va fi Radu Ghinguleac.

Jurgen Klopp îi cere explicații lui Ovidiu Hațegan la meciul Liverpool - Porto din Champions League
Jurgen Klopp îi cere explicații lui Ovidiu Hațegan la meciul Liverpool – Porto din Champions League

Hațegan a fost criticat după derby-ul FCSB – U Craiova

Cel mai bun arbitru român a fost rezervă săptămâna trecută la întâlnirea Liverpool – FC Porto 2-0, din prima manșă a sferturilor Champions League. Anterior, el a mai condus o partidă importantă din Arabia Saudită și derby-ul FCSB – U Craiova 3-2 din Liga 1 Betano. La întâlnirea de pe Arena Națională din Capitală, Hațegan a fost extrem de criticat pentru greșelile făcute.

Arsenal Londra a câștigat meciul tur cu SSC Napoli cu scorul de 2-0, după reușita lui Aaron Ramsey şi autogolul lui Kalidou Koulibaly. Hațegan a prins patru meciuri în faza grupelor Champions League: ȚSKA Moscova – Real Madrid, scor 1-0, FC Barcelona – Internazionale Milano, scor 2-0, Juventus Torino – Manchester United, scor 1-2, și FC Porto – Schalke 04, scor 3-1. El a mai condus și întâlnirea Beșiktaș Istanbul – Partizan Belgrad, scor 3-0, din play-off-ul Europa League, și Benfica – Galatasaray 0-0 din 16-imi.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!