Tecău, palmares STELAR! 50 de finale, 38 câştigate, 3 TITLURI de Grand Slam! Câţi bani a obţinut din tenis

Horia Tecau, ce palmares! Românul a câştigat titlul de dublu la US Open. Perechea Tecău-Rojer s-a impus în ultimul act cu 6-4, 6-3 împotriva lui Marc Lopez, Feliciano Lopez. Pentru Horia Tecău...
09.09.2017 | 00:08
Tecau palmares STELAR 50 de finale 38 castigate 3 TITLURI de Grand Slam Cati bani a obtinut din tenis

Horia Tecau, ce palmares! Românul a câştigat titlul de dublu la US Open. Perechea Tecău-Rojer s-a impus în ultimul act cu 6-4, 6-3 împotriva lui Marc Lopez, Feliciano Lopez. Pentru Horia Tecău este al doilea titlu de Grand Slam la dublu masculin şi al treilea din carieră, având un succes şi la dublu-mixt. Cu acest succes, Horia a ajuns la 38 de turnee în carieră.

Românul a jucat la US Open a 50-a finală din carieră. Are un procentaj foarte bun la numărul de finale câştigate, 76%. A câştigat 38 dintre cele 50 de finale disputate în carieră. În anul 2017, Horia Tecău are 4 titluri: Dubai, Geneva, Winston Salem şi US Open. Deşi a fost un sezon cu multe dificultăţi pentru Tecău şi Rojer, cei doi au reuşit să câştige al doilea lor Grand Slam. Click pe meci în aplicaþia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Horia Tecau, ce palmares! A câştigat 4 milioane din tenis

La capitolul bani, Rojer şi Tecău vor împărţi un cec de 675.000 de dolari pentru victoria de la US Open. Cu aceşti 337.500 de dolari, Horia Tecău ajunge la 4 milioane de dolari câştigaţi în tenis, doar din premii. Nu se adaugă sponsorizările sau alte venituri. Cu succesul de la Flushing Meadows, Tecău şi-a dublat câştigurile pe 2017, având 300.000 de dolari câştigaţi în acest sezon până la acest turneu.

Pentru Horia Tecău este al treilea turneu de Grand Slam câştigat. Primul a fost la dublu mixt în 2012, la Australian Open. Atunci, Tecău şi Bethanie Mattek-Sands s-au impus împotriva dublului Elena Vesnina/Leander Paes cu 6-3, 5-7, 10-3. În 2015, Jean Julien Rojer şi Tecău au câştigat la Wimbledon cu 7-6 (5), 6-4, 6-4 împotriva lui Jamie Murray şi John Peers.