Palmaresul lui Dan Nistor contra lui Dinamo. A fost decisiv de două ori

17.10.2020 | 21:30
Palmaresul lui Dan Nistor contra lui Dinamo A fost decisiv de doua ori

Dinamo – Universitatea Craiova, duminică, ora 21:30, este capul de afiş al etapei cu numărul 7 din Liga 1 şi un meci special pentru Dan Nistor.

Mijlocaşul oltenilor are şansa de a evolua împotriva lui Dinamo în calitate de jucător al Craiovei, pentru prima dată de la trasferul lui în luna ianuarie a acestui an. Mai mult, Nistor se poate răzbuna pe „câini“ pentru datoria acestora către el.

Dinamo a pierdut procesul intentat de Dan Nistor la Comisia Naţională de Soluţionare a Litigiilor şi are de plătit 20.000 de euro către mijlocaş. „Alb-roşiii“ au obţinut o amânare până pe 21 octombrie, după care riscă amenzi şi chiar depunctare dacă nu fac dovada plăţii.

Două goluri şi patru assist-uri contra lui Dinamo. Decisiv de două ori

Dan Nistor a fost de 20 de ori adversarul lui Dinamo, evoluând pentru două cluburi din Liga 1. Cele mai multe partide le-a disputat în tricoul celor de la Panduri (18), în timp ce pentru CFR a jucat 45 de minute într-un meci şi a rămas pe bancă la un altul.

Timp de şase sezoane, Dan Nistor a jucat în 18 dueluri Pandurii – Dinamo, dintre care 11 în campionat, două în play-off, două în Cupă şi 3 în Cupa Ligii.

În acest interval, a reuşit două goluri şi 4 pase decisive pentru echipa din Târgu Jiu. În două rânduri, s-a dovedit decisiv pentru Pandurii. Prima dată, pe 22 martie 2014, în etapa 24, mijlocaşul a intrat în minutul 89 al partidei, scorul de 2-2. Imediat, a reuşit să ofere o pasă de gol pentru Elton, iar Pandurii s-au impus cu 3-2 în „Groapă“.

Un an mai târziu, pe 28 aprilie 2015, Dan Nistor a fost autorul golului de 3-2, care a adus succesul echipei sale în etapa 29.

Palmaresul lui Dan Nistor contra lui Dinamo

Din cele 20 de meciuri în care a figurat pe foaia de joc, Dan Nistor a reuşit să câştige de 7 ori împotriva lui Dinamo, de cinci ori cu Pandurii şi de două ori alături de CFR Cluj (a rămas pe bancă la unul dintre jocuri). Alte 6 dueluri contra „câinilor“ s-au terminat la egalitate, iar Dinamo a avut câştig de cauză în 7 ocazii. Aşadar un palmares echilibrat pentru Nistor în duelurile cu Dinamo.

1. 8/8/2010 Pandurii – Dinamo 2-2 (etapa 3) –  intrat în minutul 56
  2. 4/3/2011 Dinamo – Pandurii 2-2 (etapa 20) – integralist
  3. 13/8/2011 Dinamo – Pandurii 2-0 (etapa 3) – schimbat în minutul 72
  4. 10/3/2012 Pandurii – Dinamo 2-2 (etapa 20) – integralist
  5. 1/10/2012 Dinamo – Pandurii 3-0 (etapa 10) – integralist
  6. 1/11/2012 Pandurii – Dinamo 1-2 (Cupă, 16-imi) – integralist, o pasă de gol şi un cartonaş galben
  7. 21/4/2013 Pandurii – Dinamo 2-0 (etapa 27) – integralist, un gol
  8. 22/3/2014 Dinamo – Pandurii 2-3 (etapa 24) – a intrat în minutul 89 şi a dat pasa pentru golul decisiv
  9. 26/10/2014 Dinamo – Pandurii 3-2 (etapa 12) – integralist
  10. 17/2/2015 Pandurii – Dinamo 2-1 (Cupa Ligii, 16-imi) – integralist
  11. 10/3/2015 Dinamo – Pandurii 1-3 (Cupa Ligii, 16-imi) – a fost înlocuit în minutul 85, a oferit o pasă de gol
  12. 28/4/2015 Pandurii – Dinamo 3-2 (etapa 29) – integralist, a marcat golul victoriei în minutul 80, a luat un galben
  13. 29/8/2015 Pandurii – Dinamo 2-2 (etapa 9) – schimbat în 83, a dat pasat la golul de 1-1, a luat galben după ce a fost schimbat
  14. 10/9/2015 Pandurii – Dinamo 0-2 (Cupa Ligii, 16-imi) – a intrat în 61, a luat galben
  15. 28/10/2015 Pandurii – Dinamo 2-3 (Cupă, 16-imi) – a intrat în 67
  16. 12/12/2015 Dinamo – Pandurii 2-1 (etapa 22) – schimbat în 85
  17. 20/03/2016 Dinamo – Pandurii 1-1 (etapa 3, play-off) – integralist
  18. 24/04/2016 Pandurii – Dinamo 0-0 (etapa 8, play-off) – integralist, a luat galben
  19. 10/8/2017 CFR Cluj – Dinamo 1-0 (etapa 5) – rezervă nefolosită
  20. 19/11/2017 Dinamo – CFR Cluj 0-2 (etapa 18) – titular, a fost schimbat la pauză

(P) Cota BETANO pentru Dinamo – U Craiova: 11,00 este cota pentru “peste 5,5 goluri marcate”. Vezi aici toate cotele!