Panama – Tunisia 1-2 la CM 2018. Video. Vezi rezumatul!

Ionut Neamţu    Traian Terzian
în CM 2018
28/06/2018, 22:59
Panama – Tunisia 1-2 la CM 2018. Video. Vezi rezumatul! GALERIE FOTO
Meciul Panama - Tunisia s-a încheiat 1-2, în ultima etapă a Grupei G de la CM 2018

Panama – Tunisia 1-2 s-a jucat în ultima etapă din Grupa G a Campionatului Mondial 2018. Ambele echipele erau eliminate înaintea întâlnirii de la Saransk, dar doreau să lase o ultimă impresie bună, mai ales că suferise înfrângeri dure în fața favoritelor Anglia și Belgia.

Prima repriză a însemnat o bătălie dură la mijlocul terenului. Tunisienii, mai tehnici au reușit să domine teritorial, dar panamezii au contraatac periculos. La una dintre aceste faze, Jose Rodriguez a șutat de la 22 de metri, mingea l-a lovit pe Yassine Meriah și a intrat în poartă păcățindu-l pe portarul Aymen Mathlouthi. Africanii au fost aproape de egalare în minutele de prelungire, dar șutul lui Wahbi Khazri a fost respins de Jaime Penedo.

Meciul Panama – Tunisia s-a încheiat 1-2, în ultima etapă a Grupei G de la CM 2018

Panama – Tunisia 1-2 la CM 2018

Tunisienii au început foarte bine repriza secundă și au înscris în minutul 51 prin Fakhreddine Ben Youssef, care a finalizat din 6 metri o centrare de la același Khazri. Trei minute mai târziu, Ben Youssef a fost aproape de un nou gol, dar s-a opus Penedo. Însă, portarul panamezilor nu a mai avut ce face la reluarea din 4 metri a lui Kazhri.

Până la final, panamezul Yoel Barcenas a băgat mingea în poartă, dar arbitrul Nawaf Shukralla din Bahrain a dictat fault în atac și s-a încheiat Panama – Tunisia 1-2 la CM 2018.

În urma acestui rezultat, portarul dinamovist Jaime Penedo a încheiat Campionatul Mondial cu 11 goluri încasate în trei meciuri, iar Panama a părăsit turneul final fără niciun punct. În schimb, tunisienii au terminat pe locul trei, cu trei puncte.