Autor: Cosmin Crăciun | 17.01.2021 | 21:20
Panică la CFR Cluj, după victoria cu Sepsi: „Muncim degeaba și pierdem campionatul” © FOTO:Bogdan Balas/SPORT PICTURES

Campioana ultimelor trei ediții ale Ligii 1 câștigat greu pe terenul lui Sepsi Sfântu Gheorghe, cu 1-0. Fundașul Andrei Burcă este de părere că ardelenii s-au lăsat cu ușurință dominați pe parcursul primei reprize.

Apărătorul de 27 de ani atrage atenția cu privire la necesitatea echipei sale de a-și ridica nivelul jocului. Burcă susține că, dacă lucrurile nu se vor îndrepta, clujenii riscă să piardă șansa de a cuceri cel de-al patrulea titlu consecutiv.

Cu un meci mai mult decât FCSB, clujenii i-au egalat pe roș-albaștri la puncte și își continuă seria bună în Liga 1. CFR nu a mai pierdut din 22 noiembrie 2020, când era învinsă de UTA pe teren propriu.

Panică la CFR Cluj, după victoria cu Sepsi: „În ritmul ăsta, pierdem campionatul!”

Etapa a 17-a a Ligii 1 nu a fost deloc una rea pentru campioana CFR Cluj. Deși FCSB s-a impus cu 3-0 în fața Astrei Giurgiu, oamenii lui Edi Iordănescu au profitat de pasul greșit făcut de Universitatea Craiova împotriva lui Sepsi, în etapa precedentă, și i-au depășit pe olteni în clasament.

CFR Cluj este pe doi și a egalat-o la puncte pe FCSB, care are însă un meci mai puțin disputat. Cu toate acestea, unul dintre liderii grupării din Gruia nu este deloc mulțumit de evoluția echipei sale în meciul de la Sfântu Gheorghe. CFR s-a impus greu, cu 1-0, după golul lui Debeljuh, apărut la prima ocazie a campioanei.

„Nu am început deloc bine meciul şi cred că am făcut cea mai proastă repriză de când sunt eu la CFR Cluj. Nu se poate să aibă adversarul atâtea ocazii! Trebuie să ne dea de gândit.

Avem 8 zile până la următorul meci să remediem aceste probleme. În primele 4-5 meciuri de când a venit Mister (n.r. Edi Iordănescu), nu aveau adversarii ocazii. În ritmul ăsta…

Trebuie să ne revenim, aşa nu se poate. Ştim că avem cea mai bună apărare şi trebuie să rămână așa. Am jucat doi ani la rând în cupele europene, nu au avut adversarii ce a avut Sepsi în această repriză.

Nu căutăm scuze, suntem conştienţi că au avut două zile în plus de refacere, dar nu există scuze şi trebuie să ne gândim foarte bine la ce avem de făcut săptămâna viitoare. În ritmul acesta, muncim degeaba şi pierdem campionatul”, a spus Burcă la finalul meciului cu Sepsi.

Pentru CFR Cluj urmează o nouă deplasare, pe terenul celor de la Hermannstadt. Sibienii și-au schimbat antrenorul și l-au numit în locul lui Ruben Albes pe Liviu Ciobotariu. Partida de la Mediaș se va disputa în data de 25 ianuarie.