PAOK, ce victorie! Răzvan Lucescu s-a dus la 10 puncte de Olympiakos în Grecia!

Alin Miu    Laurențiu Preda
în Fotbal international
10/03/2019, 19:12
Răzvan Lucescu s-a dus la 10 puncte de Olympiakos în Grecia

PAOK a câștigat cu 3-0 partida jucată pe teren propriu cu Atromitos, contând pentru etapa a 24-a din Superliga Greciei. Echipa lui Răzvan Lucescu pune acum o presiune și mai mare pe Olympiakos, față de care s-a distanțat la zece puncte. Oly joacă luni pe teren propriu cu Aris, ocupanta locului 5.

Răzvan Lucescu s-a dus la 10 puncte de Olympiakos în Grecia!

Meciul nu a început grozav pentru PAOK, Vieirinha ratând un penalty în minutul 21. Până la urmă, PAOK a intrat în avantaj la cabine, Sergio Oliveira deschizând scorul în minutul 39, iar Bisewar dublând avantajul din penalty în minutul 45+3. Nou-venitul Swiderski a înscris și el în minutul 82.

Interesant este că atacantul polonez a fost adus în această iarnă de PAOK pentru a-l înlocui pe Prijovic, plecat la Al Ittihad pe zece milioane de euro. Swiderski s-a adaptat de minune la „vulturi”, marcând deja trei goluri și oferind un assist.

VIDEO AICI

PAOK poate lua titlul după 34 de ani de așteptare

PAOK poate lua titlul după 34 de ani de așteptare!

PAOK are în palmares două titluri de campioană, ultimul cucerit în sezonul 1984/85. Triumful reprezintă doar o chestiune de timp în acest moment, PAOK dominând autoritar fotbalul din Grecia în actuala stagiune. Echipa lui Lucescu are acum 64 de puncte și o linie de clasament grozavă: 21 de victorii, trei remize și nici măcar o înfrângere, totul în condițiile în care a început sezonul cu o depunctare de două puncte.

PAOK a fost aproape de a cuceri titlul și anul trecut, dar jocurile pierdute la masa verde cu Olympiakos și cu AEK au trimis titlul spre AEK. La meciul de acasă cu Olympiakos antrenorul oaspeților a ajuns la spital după ce a fost lovit cu o rolă înainte de meci, iar la jocul cu AEK, patronul Ivan Savvidis a intrat pe teren cu pistolul după un gol anulat pentru PAOK în prelungiri.

PAOK joacă în următoarea etapă cu Panetolikos, ocupanta locului 7.