Tibi Demeter
în Sport
25/07/2018, 00:15
PAOK, victorie în faţa lui Basel! Lucescu, un pas mai aproape de grupe. Toate rezultatele GALERIE FOTO
PAOK - Basel 2-1. Lucescu, spre turul 3 în Liga Campionilor

PAOK Salonic a învins cu 2-1 pe FC Basel, în manşa tur, din turul al 2-lea din Europa League şi a făcut un pas important spre calificarea în faza următoarea. Trupa antrenată de Răzvan Lucescu a avut o prestaţie solidă în faţa trupei elveţiene, dar a încasat un gol la singurul şut pe poartă trimis de formaţia oaspete.

Horia IVANOVICI e "Fan ROMÂNIA"! Noua emisiune, cu invitaţi de marcă, este zilnic LIVE VIDEO pe facebook.com/HoriaIvanovici şi pe canalul de youtube! Abonează-te, dă SUBSCRIBE şi SEE FIRST la cele două canale!

Spaniolul Jose Canas a deschis scorul în minutul 32 pentru PAOK Salonic cu un şut superb de la aproximativ 30 de metri de poarta adversă. Elevii lui Răzvan Lucescu au continuat evoluţia bună, iar Prijovici a reuşit să înscrie pentru 2-0 în minutul 80, dar elveţienii au înscris un gol extrem de important prin Ajeti, reuşită care permite o victorie cu 1-0 la retur.

PAOK – Basel 2-1. Formaţia care pierde ar putea da peste Viitorul

Formaţia care pierde această dublă manşă ar putea evolua în turul al treilea din Europa League împotriva celor de la Viitorul, în cazul în care trupa constănţeană trece de Vitesse Arnhem. Tot astăzi în Champions League, Dinamo Zagreb a spulberat-o pe Hapoel Beer Sheva, 5-0, în timp ce reprezentata României a pierdut cu Malmo 1-0.