News

Parchetul General s-a autosesizat după ce Diana Şoşoacă şi apropiaţi ai săi au agresat echipa Antena 3 CNN

Anchetă deschisă de Parchetul General în urma comportamentului agresiv al Dianei Șoșoacă împotriva echipei de jurnaliști Antena 3 în Parlament
21.12.2024 | 17:23
Parchetul General sa autosesizat dupa ce Diana Sosoaca si apropiati ai sai au agresat echipa Antena 3 CNN
Diana Șoșoacă a avut o purtarea abuzivă față de jurnaliștii Antena 3 CNN, iar Parchetul s-a sesizat din oficiu. Sursa foto: Hepta.ro
ADVERTISEMENT

Sâmbătă, Parchetul General a anunțat că a demarat o anchetă din oficiu pentru posibile fapte de tulburare a ordinii publice și comportament abuziv, în urma incidentului în care Diana Șoșoacă și câțiva dintre susținătorii săi au agresat echipa Antena 3 CNN în clădirea Parlamentului.

Parchetul General a deschis o anchetă după comportamentul agresiv al Dianei Șoșoacă împotriva jurnaliștilor Antena 3 CNN

În prezent, investigația se desfășoară in rem. Conform procurorilor, în același context, pe un cont de social media asociat uneia dintre persoanele implicate a fost distribuit un videoclip în care au fost lansate amenințări și insulte grave la adresa judecătorilor Curții Constituționale și a unui jurnalist.

ADVERTISEMENT

„Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie s-a sesizat din oficiu în data de 20 decembrie 2024 cu privire la săvârşirea infracţiunilor de tulburarea ordinii şi liniştii publice şi purtare abuzivă.

În fapt, s-a reţinut că în, data de 20 decembrie 2024,  în timp ce se aflau în incinta Palatului Parlamentului, mai multe persoane (printre care şi un europarlamentar, un deputat, un funcţionar parlamentar ş.a.) i-au urmărit şi  agresat verbal pe jurnaliştii acreditaţi din cadrul unui post de televiziune”, anunţă, sâmbătă, Parchetul General.

ADVERTISEMENT

Cum i-a atacat Diana Șoșoacă pe jurnaliști

Incidentul a avut loc vineri, când Diana Șoșoacă, liderul SOS România, alături de mai mulți membri din anturajul său, a agresat o echipă de jurnaliști. Printre cei implicați s-a aflat și Makaveli, un influencer cunoscut pentru susținerea sa publică a lui Călin Georgescu. Acesta a hărțuit o jurnalistă pe holurile Parlamentului, întrerupându-i transmisia live și urmărind-o în mod insistent.

„Șoșo pe ei. Vino încoace!”, a strigat Diana Șoșoacă, către o jurnalistă în Parlament. Influencerul Makaveli striga și el „Gata, s-au speriat. Nu mai luați interviuri?”, iar Șoșoacă țipă și ea. „De ce nu mai luați, doamnă, interviuri?”.

ADVERTISEMENT

„Mamă, cum a fugit, ai văzut cum a fugit?”, spune influencerul. „Dumneavoastră de unde sunteți?”, întreabă Diana Șoșoacă alți jurnaliști. Apoi, Diana Șoșoacă îl prezintă pe influencer drept consilier al partidului: „Pentru servicii aduse comunității plevei societății, va fi angajat la S.O.S. România pentru merite deosebite împotriva presei șpăguite, mizerabile, decadente, abjecte și care a ucis oameni în pandemie”.

CNA a făcut plângere la Parchet

Makaveli este menționat într-un document recent desecretizat al SRI, în urma unei ședințe CSAT, ca fiind parte a unei rețele de influenceri și persoane controversate, active pe TikTok, care l-au promovat intens pe candidatul Călin Georgescu, conform Digi24.

ADVERTISEMENT

Ca urmare a acestor evenimente, Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) a anunțat că a înaintat o plângere către Parchetul General, conform Digi24. În plus, CNA a solicitat, printr-un mesaj publicat pe Facebook, ca Ministerul Afacerilor Interne să ofere protecție jurnaliștilor, conform prevederilor articolului 8 din Legea audiovizualului.

„Este șocant ce se întâmplă, cu atât mai mult cu cât se întâmplă pe holul Parlamentului. Noi putem solicita autorităților să ofere protecție jurnaliștilor. Avem de-a face acum cu un asalt, cu o escaladare a agresiunilor verbele, deja încep să fie si cele de ordin de fizic. Lucrurile devin tot mai grave”, a spus vicepreședintele CNA, Valentin Jucan, într-o intervenție la Digi24.

De asemenea, instituția a subliniat că aceste măsuri de protecție nu trebuie să fie folosite ca pretext pentru a limita libertatea presei sau exercitarea profesiei jurnalistice.

ADVERTISEMENT